Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plStarożytne groby w greckim metrze.


Greccy budowniczy linii metra w historycznym mieście Saloniki w północnej Grecji odkryli około 1000 grobów, z których wiele zawierało cenne starożytne przedmioty - donosi serwis internetowy Yahoo News.

Według komunikatu greckiego urzędu archeologicznego, niektóre z odkrytych grobów - pochodzące z okresu od I w. p.n.e. do V w. n.e. - oprócz ludzkich szczątków zawierały biżuterię, monety oraz rozmaite dzieła starożytnej sztuki.
Większość z odnalezionych miejsc pochówku - w liczbie 886 - znajdowało się we wschodniej części centrum miasta, w której w okresie rzymskim i bizantyńskim był duży wschodni cmentarz miejski.

Wśród znalezisk znajdują się zarówno bogate grobowce - np. marmurowe rodzinne mauzoleum o pięciu salach - jak i proste drewniane trumny złożone w ziemi.

Osobna grupa 94 grobów została odnaleziona w pobliżu dworca kolejowego, na terenie będącym w przeszłości częścią miejskiego zachodniego cmentarza. Archeolodzy spodziewają się dalszych odkryć podczas kolejnego etapu budowy linii metra.

Miasto Saloniki zostało założone w 316 r. p.n.e. przez macedońskiego króla Kassandrosa, który nazwał je imieniem swojej żony - Tessalonike. Od 146 r. p.n.e. miasto było stolicą rzymskiej Macedonii, a od VI w. n.e. rozkwitało pod panowaniem Bizancjum.

Aneta Kmita :: 2008-05-11

1 celny komentarzDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2008-06-03
To jak oni zbudowali dworzec i metro skoro zanim zacznie się jakiekolwiek inwestycje to najpierw do rąk łopaty biorą archeolodzy??

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.