Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Horacjusz Kokles

2009-07-08 | Autor: Piotr Radziejewski


Horacjusz Kokles - (ur. brak, zm. brak) bohater z legendy rzymskiej, który obronił w pojedynkę ważny most na Tybrze w wojnie przeciwko Etruskom Porsenny.


Horacius Cocles, legendarny bohater rzymski z VI w. p.n.e. Jest to tak jak Mucjusz Scewola postać związana z najazdem Porsenny (508 - 507 r. p.n.e.).

Horacjusz miał być dowódcą oddziału strzegącego Pons Sublicius (mostu na Tybrze łączącego wzgórze Janikulum z Forum Boarium). Wysłano tam niewielkie siły, uważając, że Etruskowie nie będą atakować od tej strony. Jednak pewnego dnia przypuścili tam atak wszystkimi siłami. Rzymianie bronili się przez długi czas, ale w końcu zaczęli ulegać liczniejszym wrogom. Mimo wysłania sygnałów pomoc nie nadchodziła. Wielu obrońców zginęło, a reszta wpadła w panikę i rzuciła się do ucieczki. Horacjusz nie mogąc ich zatrzymać, krzyknał, że jeśli brakuje im odwagi by walczyć niech zniszczą most. Zawstydzeni żołnierze zaczęli rąbać drewnianą konstrukcję, a Horacjusz samotnie (lub według niektórych przekazów z dwójką towarzyszy) powstrzymywał Etrusków. Dowódca stracił w walce jedno oko, stąd jego przydomek Cocles - Jednooki. Wielu ludzi Porsenny próbowało pokonać nieustraszonego obrońcę, ale nie mogli sprostać mu w walce. W końcu ruszyli dużą liczbą jednocześnie. Wtedy uszkodzony przez Rzymian most zarwał się. Etruska armia została powstrzymana, a Horacjuszowi udało się wydostać na brzeg mimo że był w zbroi. Bohatera wynagrodzono pomnikiem oraz zgodnie z tradycją taką ilością ziemi, jaką zaorał w ciągu jednego dnia.

Autentyczność tej historii jest niesprawdzalna. Możliwe, że wymyslono ją później, aby pokazać typ republikańskiego bohatera - patrioty odważnie stającego naprzeciw królewskich służalców walczących za nieswoją sprawę.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.