Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl"Tu Radio Wolny Budapeszt!" - konkurs

Konkurs organizowany w 60. rocznicę Węgierskiej Rewolucji 1956 oraz Poznańskiego Czerwca skierowany jest do młodzieży szkolnej. Ma za zadanie przybliżyć uczniom tamtejsze wydarzenia, a także uświadomić, jak ogromną rolę odegrały one w zacieśnianiu więzi między narodami. Realizowany jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce przez Stowarzyszenie "Liberatis" ze Skierniewic oraz Węgierski Instytut Kultury. Do wygrania nagrody zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli.
Konkurs "Tu Radio Wolny Budapeszt" odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej, w związku z 60. rocznicą Rewolucji Węgierskiej oraz Rokiem Solidarności Polsko - Węgierskiej ustanowionym przez parlamenty tych krajów. Inicjatywa, organizowana przez Galerię dla Dzieci i Młodzieży "Kreska", jest skierowana do młodzieży szkolnej między 10 a 18 rokiem życia oraz ich nauczycieli. Jej celem jest przybliżenie młodym ludziom wolnościowych zrywów, do jakich doszło w obu państwach w 1956 roku oraz uświadomienie im, jak ogromną rolę odegrały w historii rozwoju przyjaźni Węgrów i Polaków.
Zadaniem uczestników jest przygotowanie pracy plastycznej na wybrany temat. Pierwszy z nich to wybór i namalowanie najważniejszego wydarzenia Powstania Węgierskiego, a drugi to zilustrowanie pomocy, jakiej udzielali Polacy Węgrom w tych dramatycznych chwilach. Technika malarska wykonania jest dowolna. Obowiązkowym elementem każdego rysunku jest wkomponowanie w pracę akcentów narodowych Węgier i Polski.
Zgłoszenia będą oceniane w trzech grupach wiekowych: I grupa - od 10 do 12 lat, II grupa - od 13 do 15 lat i III grupa - od 16 do 18 lat. Zwycięzcy każdej z kategorii otrzymają nagrodę w postaci pucharów (razem 9 pucharów) oraz 5 wyróżnień w każdej grupie wiekowej (razem 15 pucharów) i dyplomy przygotowane przez dr Jánosa Tischlera, Dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Przewidziane jest również wręczenie dyplomów dla nauczycieli, pod których opieką zostały wykonane prace nagrodzonych laureatów konkursu.
Prace należy przesyłać do 4 listopada 2016 roku na adres: Galeria dla Dzieci i Młodzieży "Kreska", ul. Szarych Szeregów 6, 96-100 Skierniewice, z dopiskiem: "Budapeszt '56". Regulamin konkursu, wymagania dotyczące prac można znaleźć na fanpage'u Stowarzyszenia "Liberatis": www.facebook.com/stowarzyszenieliberatis.
Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. "Tu Radio Wolny Budapeszt!" oraz wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 9 grudnia (piątek) 2016 roku o godzinie 12.30 w Galerii dla Dzieci i Młodzieży "Kreska" w Skierniewicach, ul. Szarych Szeregów 6 (Gimnazjum nr 1 w Skierniewicach).
Pomysłodawca i organizator konkursu:
- Bożena Ozga-Morawska - nauczyciel, prowadząca Galerię dla Dzieci i Młodzieży ,,Kreska- w Skierniewicach,
- Marian Jan Grochowski Prezes Stowarzyszenia -Liberatis-.
Patroni honorowi:
- dr János Tischler, Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie,
- Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
- prof. zw. dr hab. Zbigniew Rau, Wojewoda Łódzki,
- Krzysztof Jażdżyk, Prezydent Miasta Skierniewice,
- Konstanty Marat, Prezes Skierniewickiej Izby Gospodarczej.

Paweł Bąkiewicz :: 2016-10-21

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.