Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plWyroby sprzed 4000 lat

Archeolodzy odkryli w Tajlandii unikalne przybory gospodarskie i wyroby garncarskie sprzed 4000 lat w dużej górskiej jaskini - donosi serwis internetowy Thai News Agency.

Odkrycia dokonano w południowej części kraju przy granicy z Kambodżą, w jaskini położonej na górze Khao Noi w pobliżu miasta Chanthaburi.
Prehistoryczne narzędzia i naczynia zostały odnalezione przez archeologów z Chanthaburi w jaskini wystarczająco dużej, by mogła dać schronienie setkom ludzi.

Część odnalezionych przedmiotów znajdowała się zakopana w podłożu jaskini, co - zdaniem naukowców - świadczy o unikalnych zwyczajach prehistorycznych jej mieszkańców.

Przedstawiciele miejscowej ludności wskazali naukowcom dwie inne jaskinie położone w górach Khao Jum-pa i Khao Sa-thorn - oddalone o 7 kilometrów od pierwszego stanowiska - gdzie znajdywali oni wcześniej podobne z wyglądu stare przedmioty.

Jak poinformował Kammanitya Direksilpa z Urzędu Archeologicznego w Chanthaburi, znaleziska wskazują, że badany obszar był w czasach prehistorycznych siedliskiem nieznanej społeczności.

Zdaniem archeologów, odkryte stanowisko prawdopodobnie było częścią jednego z głównych szlaków handlowych i kulturowych w starożytnej Azji, łączących dzisiejsze okolice Chanthaburi w Tajlandii z mieszkańcami starożytnej Kambodży.

Mimo istnienia hipotez o istnieniu takich szlaków w regionie, nigdy wcześniej oficjalne prace wykopaliskowe na tych terenach nie były prowadzone.

Aneta Kmita :: 2008-08-23

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.