Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Alkman

2009-03-02 | Autor: Piotr Radziejewski


Alkman - (ur. brak, zm. brak) spartański poeta zaliczany do kanonu dziewięciu największych twórców lirycznych starożytnej Gracji ułożonego przez uczonych z hellenistycznej Aleksandrii.


Alkman (VII w. p.n.e.), spartański poeta zaliczany do kanonu dziewięciu największych twórców lirycznych starożytnej Gracji ułożonego przez uczonych z hellenistycznej Aleksandrii.

O Alkmanie nie wiadomo prawie nic, większość informacji to przypuszczenia oparte na analizie jego poezji. Niepewne jest nawet jego pochodzenie - przeważnie przyjmuje się, że był Spartaninem (na co wskazywałoby używanie przez niego dialektu doryckiego), ale według niektórych pochodził z Sardes w Lidii. Czasem przypuszcza się też, że był niewolnikiem w Sparcie, a wyzwolono go i nadano obywatelstwo ze względu na wielki talent rozsławiający polis. Według Pauzaniasza po śmierci został pochowany obok rzekomego grobowca Heleny.

Alkman napisał ok. 60 hymnów,jednak wszystkie jego księgi zaginęły w średniowieczu. Znane były tylko małe fragmenty aż do 1855 r., kiedy w Sakkarze w Egipcie odkryto papirus z częścią jego dzieł. Najsłynniejszymi utworami Alkmana były partheneia - "pieśni dziewic" tworzone z myślą o spartańskich obrzędach religijnych, w których brały udział młode dziewczyny. Poezja Alkmana charakteryzuje się bardzo szczegółowymi opisami, szczególnie przyrody. O jego kunszcie świadczy też fakt, że napisane przez niego pieśni podobały się w całej Grecji, mimo, że stworzono je w dialekcie doryckim, uważanym za nieprzyjemny dla ucha.

Choć niewiele przetrwało z twórczości Alkmana, a o nim samym mamy bardzo mało informacji, jest dość znaną postacią. Obok Tyrteusza jest właściwie jedynym znanym z imienia artystą ze Sparty.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.