Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Baltazar, właśc. Bel-szar-usur

2018-01-02 | Autor: Rysiek Hałas


Baltazar, właśc. Bel-szar-usur - (ur. 560 r. n.e., zm. 539 r. n.e.) Ostatni władca państwa nowobabilońskiego, bohater żydowskiej "Księgi Daniela".
Żył -21 lat


Około 550 roku p.n.e. król Nabonid dobrowolnie zrzekł się władzy nad państwem babilońskim, choć nadal pozostawał jego władcą, nominalnym zarządcą kraju został jego najstarszy syn, Bel-szar-usur, znany nam z źródeł biblijnych jako Baltazar (i tym imieniem będziemy się posługiwać). Podczas krótkich i tajemniczych rządów Baltazara wzmogły się napięcia pomiędzy władcą a kapłanami babilońskimi Marduka. Władcy imperium już od dłuższego czasu popierali kult boga księżyca, Sina. Nie podobało się to kapłanom Marduka, mającym dotychczas ogromny wpływ na politykę rządu. Baltazar, kontynuując politykę swego poprzednika, starał się podporządkować potężny stan kapłański władzy monarszej. Co więcej, dokładał wszelkich starań, by uszczelnić system podatkowy, ściągając coraz większe dochody z przedsiębiorstw świątynnych. Tak naprawdę sylwetka Baltazara okrywają mroki czasu. Brak nam większych wzmianek, które pozwoliłyby odtworzyć jego żywot. Wszystko, co o nim wiemy, pozostaje w strefie domysłów.

W żydowskim Starym Testamencie, mianowicie w "Księdze Daniela" (Dn 5,1-30), znaleźć można wzmiankę o tym, jakoby Baltazar dokonał bluźnierstwa - do uczty wykorzystał naczynia zdobyte przez Nabuchodonozora II podczas złupienia Świątyni Jerozolimskiej. Po tym czynie miał otrzymać słynne ostrzeżenie od żydowskiego boga Jahwe. Podczas jednej z uczt na dworze, na ścianie pojawił się napis: "mane, tekel, ufarsin", co znaczy mniej więcej tyle, co: "policzył Bóg, zważony jesteś, złamane jest królestwo". Była to zapowiedź jego upadku i zniszczenia królestwa nowobabilońskiego. Baltazar prawdopodobnie został zamordowany podczas zdobywania Babilonu przez wojska Cyrusa II Wielkiego w 539 roku p.n.e.

Etykiety:
król Babilonii
Bibliografia:

  • Joannes F., Historia Mezopotamii w I. tysiącleciu przed Chrystusem, Poznań 2007.
  • Kosidowski Z., Opowieści biblijne, Warszawa 1983.
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.