Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Ban Zhao

2018-02-02 | Autor: Rysiek Hałas


Ban Zhao - (ur. 48 r. n.e., zm. 116 r. n.e.) Chińska pisarka, poetka i historyczka
Żyła 68 lat


Ban Zhao została wydana za mąż za Cao Shishu, mając zaledwie 14 lat. Na szczęście dla niej, małżonek szybko odumarł, a młoda wdowa postanowiła więcej nie wychodzić za mąż. Cały swój wolny czas postanowiła wykorzystać na zdobywanie wiedzy. Czyniła to z taką pasją, że wkrótce usłyszał o niej dwór cesarski. Ban Zhao za rządów cesarza He, została oficjalną wychowawczynią cesarzowej i jej dam dworu. Zarządzała również cesarską biblioteką, a także tworzyła świetną poezję. Miała opracować podręcznik dla młodych kobiet (Wykłady dla kobiet - Nüjie), sugerujący całkowite podporządkowanie się władzy mężczyzn. Jej praca wywarła bardzo wielki wpływ na rolę i postrzeganie kobiet w Chinach na okres blisko tysiąca lat. Ban Zhao, jako osoba wykształcona, zalecała jednak Chinkom, aby kształciły się w pisaniu i czytaniu, aby z kolei mogły się poświęcić studiowaniu ksiąg konfucjańskich. Miało to na celu nauczenie niewiast poszanowania tradycji, szacunku dla rodziny męża i sprawnego "zaspokajania" potrzeb, także intelektualnych, małżonka.

Etykiety:
Chiny chińska poezja
Podziel się!
        
1 celny komentarzDodaj komentarz
Redaktor


Dodano: 2018-02-02
Pisała m.in. "Kobieta powinna się skromnie skłaniać przed innymi, innych szanować, innych przepuszczać przed sobą, przyjmować ich życzenia... znosić cierpliwie upokorzenia, a także wytrzymywać jeśli się źle do niej odnoszą. Ciągle powinna sprawiać wrażenie, że się czegoś lęka... Powinna późno kłaść się spać i wcześnie przystępować do swoich obowiązków. Ani w dzień, ani w nocy nie powinna unikać pracy, regulować sprawy domowe bez względu na to, czy są one łatwe czy trudne... [Wobec teściów] nic nie dorównuje absolutnemu obowiązkowi posłuszeństwa. Jeśli teściowa powie >>to nie tak

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.