Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Tyberiusz Grakchus

2009-07-02 | Autor: Piotr Radziejewski


Tyberiusz Grakchus - (ur. 162 r. p.n.e., zm. 133 r. p.n.e.) rzymski polityk, usiłował wprowadzić reformę rolną odbierając część ziemi latyfundystom.
Żył 29 lat


Tyberiusz został trybunem ludowym w 133 r. p.n.e. i wykorzystując uprawnienia jakie dawał mu ten urząd rozpoczął starania o wprowadzenie reformy. Wiedział, że po spustoszeniu Italii przez Hannibala wiele małych gospodarstw zostało zrujnowanych. Ich właściciele sprzedali ziemie bogatym, a ci utworzyli ogromne latyfundia, w których pracowali głównie niewolnicy. Tyberiusz zamierzał ograniczyć wielkość posiadłości do 500 morgów. Posiadaczom chciał odebrać zwłaszcza tzw. ziemię publiczną, która była własnością państwa, ale duża jej część została nielegalnie przejęta przez bogatych. Nie posiadający ziemi mieli otrzymać 30-morgowe działki, których nie mogliby sprzedać. W ten sposób trybun chciał rozwiązć dwa problemy. Po pierwsze usunąć z Rzymu i innych miast liczne rzesze biedaków, które stanowiły niebezpieczną siłę w rękach polityków potrafiących ich zmanipulować i podburzyć przeciw swym przeciwnikom. Drugim celem było zwiększenie liczebności warstwy średnio zamożnego chłopstwa, które stanowiło podstawę legionów. Było ich w Italii coraz mniej, a w związku z tym zaczynały się problemy z rekrutacją wojsk.

Przeciwnikom Tyberiusza udało się nie dopuścić do wprowadzenia reformy. Wszelkie obrady na jej temat przeciągano tak, że zdążyła minąć kadencja urzędników. W 133 r. p.n.e. doszło w Rzymie do gwałtownego stracia senackich frakcji optymatów i popularów. Miały też miejsce walki między uzbrojonymi zwolennikami obu ugrupowań. Tyberiusz Grakchus zginał z rąk ludzi optymatów podczas zamieszek.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.