Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Horacy

2009-05-13 | Autor: Paweł Bąkiewicz


Horacy - (ur. 65 r. p.n.e., zm. 8 r. p.n.e.) słynny rzymski poeta, którego twórczość została uznana za szczytowe osiągnięcie klasycyzmu epoki Augusta, autor popularnego powiedzenia ?carpie diem?.
Żył 57 lat


Horacy, w przeciwieństwie do innych twórców epoki Augusta, nie pochodził z zamożnej, rzymskiej rodziny; był synem wyzwoleńca. Ojciec jednak szczególnie dbał o wykształcenie syna; Horacy studiował retorykę, grekę, filozofię i to zarówno w samym Rzymie, ale również w Grecji. Angażował się także w politykę.

Po zamordowaniu Cezara, wstąpił do armii zabójców dyktatora, aby walczyć o przywrócenie republiki. Jednak w 42 r. p.n.e. armia Brutusa przegrała bitwę pod Filippi z młodym jeszcze Oktawianem Augustem i Markiem Aureliuszem. Horacy musiał uciekać z Rzymu ...

Na szczęście, wkrótce okazano wspaniałomyślność i ogłoszono amnestię dla dawnych przeciwników Triumwirów. Powróciwszy do Italii, Horacy ujrzał swój majątek skonfiksowany i rozgrabiony. Przed bankructwem uratowała go posada sekretarza u jednego z kwestorów.

Horacy wciąż tworzył i zdobywał coraz większe grono "fanów". W końcu jego utworami zainteresował się Wergiliusz, przedstawiając Horacego Mecenasowi (przyjacielowi Augusta, nieformalnie pełniącego funckję ministra kultury), przez którego poznał samego cesarza.

Od tego momentu, byt materialny Horacego został zabezpieczony, a poeta mógł zająć się pracą literacką. W swoich dziełach często nawiązywał do filozfii greckiej (głównie do nurtu epikureizmu i stoicyzmu). Zasłynął głównie dzięki wspaniałym satyrom, odom i listom poetyckim. Horacy często powtarzał "non omnis moriar" (nie wszystek umrę) i okazało się, że jego słowa można traktować proroczo, gdyż rzeczywiście jest jednym z najsłynniejszych autorów czasów starożytnych.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.