Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Leonardo da Vinci

2015-08-23 | Autor: Rysiek Hałas


Leonardo da Vinci - (ur. 15 kwietnia 1452 r. n.e., zm. 2 maja 1519 r. n.e.) Największy geniusz Renesansu, artysta malarz, rzeźbiarz, architekt, teoretyk sztuki, badacz, wynalazca, wizjoner
Żył 67 lat


Leonardo da Vinci powszechnie uważany jest za geniusza wszech czasów, i być może właśnie on nim był. Urodzony w Vinci nieopodal Florencji, kształcił się w warsztacie malarza i rzeźbiarza Andrei del Verrocchia, u którego stworzył swe pierwsze dzieło - postać anioła w obrazie Verrocchia pt. Chrzest Chrystusa. Pierwsze stałe zlecenia młody Leonardo otrzymał na mediolańskim dworze księcia Ludwika Sforzy. Tutaj stał się autorem dzieła na ścianie refektarza klasztoru Santa Maria delle Grazie, znanego jako Ostatnia Wieczerza. W Mediolanie powstała również słynna Madonna w grocie (1483) oraz Dama z gronostajem, której twarzy użyczyła Cecylia Gallerani.

Najsłynniejszym arcydziełem Leonarda stał się jednak portret młodej małżonki kupca Francesca del Giocondo, znany jako Mona Lisa (1505-1506), ukazujący Lisę Gherardini. Obraz ten, jest chyba najczęściej reprodukowanym obrazem renesansowym w historii. We Florencji powstało również malowidło Bitwa pod Anghiari (niestety nie zachowane, choć trwają badania nad jego rekonstrukcją), przedstawiające zwycięstwo Florentyńczyków nad Mediolanem. W latach 1508-1510 powstawał obraz pt. Św. Anna Samotrzecia. Obraz ten powstawał etapami, gdyż Leonardo malował powoli schnącymi farbami olejnymi. Najpierw na zagruntowanym płótnie (uodpornione na wsiąkanie farby) Mistrz wykonał podmalówkę, zaznaczając tylko zarysy dzieła. Po wyschnięciu, bardzo powoli malując kształty ogólne, starannie wykańczał szczegóły, troszcząc się o każdy, najlżejszy choćby ton światła. Dzięki temu wizerunek św. Anny Samotrzeciej zdaje się wypływać ze światła, zwłaszcza z samej głowy bohaterki dzieła.

Nasz genialny Leonardo był również uczonym i wynalazcą. Zajmował się badaniami nad anatomią ludzi i zwierząt (pamiętajmy, że było to zajęcie niebezpieczne, bowiem oficjalnie za bezczeszczenie ludzkich zwłok groziła śmierć), botanikę, nauki matematyczne (matematyka, optyka, mechanika). Da Vinci nakreślił plany wielu wynalazków, nigdy nie ogłoszonych, które zachowały się tylko na rysunkach, znacznie wyprzedzające swoją epokę. Część z nich przypomina dzisiejsze rowery, śmigłowce, czołgi, spadochrony, łodzie podwodne czy systemy składanych mostów. Leonardo da Vinci interesował się również teorią malowania obrazów. Podobno pewnego dnia, podczas eskapady w góry, Mistrz Leonardo dostrzegł, a później zapisał, że wyrazistość rzeczy bardziej oddalonych słabnie na skutek odległości i warstwy powietrza dzielących je od ludzkiego oka, przez co zmienia się również barwa obserwowanych przedmiotów. Tak więc da Vinci stał się pierwszym człowiekiem, który sformułował zasadę perspektywy powietrznej. To on również stworzył sposób malowania postaci i przedmiotów jakby "przez mgiełkę" tzw. "sfumato" ("przydymiony".


Bibliografia:

  • Buchholz E. L.: Leonardo da Vinci, Życie i twórczość, 2005.
  • Cepik Jerzy: ? Leonardo da Vinci: powieść biograficzna?, Katowice 1984.
  • Klasycy sztuki, t.4: Da Vinci, p. red.: A. Gogut, Warszawa 2006.
To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.