Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Nabonid

2010-01-25 | Autor: Lumequentaledil


Nabonid był ostatnim królem imperium nowobabilońskiego, panującym w latach 556 – 539 p.n.e. Jego pochodzenie jest okryte tajemnicą – w swoich inskrypcjach podawał, że jest ono nieistotne. Pewną wskazówką może być jednak fakt, że jego matką była ważną kapłanką boga księżyca Sina w świątyni w Harran – ostatniego punktu oporu Asyryjczyków po upadku Niniwy – a takie prestiżowe funkcje pełnili członkowie rodu królewskiego. Możliwe jest więc, że wywodził się z linii królewskiej Assurbanipala. Na pewno można tylko stwierdzić, że nie należał do poprzedniej dynastii – chaldejskiej, której najwybitniejszą postacią był Nabuchodonozor II. Nabonid przejął władzę na skutek zamachu stanu, przygotowanego przez kapłanów. Prawowity król, niepełnoletni Labashi-Marduk, został skrytobójczo zamordowany, a jego miejsce zajął właśnie Nabonid.

Podczas swojego panowania Nabonid szczególną cześć okazywał bogu Sinowi z Harranu, swojego rodzinnego miasta. Wbrew opiniom przekazywanym przez kapłanów głównego boga z babilońskiego panteonu, czyli Marduka, nie było to związane z jednoczesnymi próbami ograniczenia roli odgrywanej przez inne bóstwa babilońskie. Starał się on natomiast ograniczyć rolę kapłanów, których działania i intrygi doprowadziły do kryzysu państwa babilońskiego. Obecnie dostrzega się w Nabonidzie władcę przewidującego, który starał się zreformować swoje państwo i sposób jego zarządzania, nie zapominającego jednakże o dziedzictwie przeszłości – z jego rozkazu odbudowano bądź odnowiono wiele świątyń, np. świątynie boga Szamasza w Larsie czy w Sippar.

Około roku 553 p.n.e. Nabonid mianował swojego syna Belszarusura (biblijnego Baltazara) regentem i przekazał mu władzę w Babilonie, sam zaś udał się do oazy Tayma w Arabii. Było to o tyle ważne miejsce, że z niego można było bezpośrednio kontrolować dochodowe szlaki handlowe, przechodzące przez Arabię (podobne działania podejmowali także Asyryjczycy). W oazie Tayma Nabonid przebywał około 10 lat, podczas których zbudowano w oazie kompleks pałacowy, który został odkryty w ostatnich latach. Nie jest wiadomo, dlaczego król przebywał tak długo poza Babilonem, i dlaczego nagle powrócił. Niektóre teorie mówią, że opuścił stolicę, ponieważ nie był w stanie przezwyciężyć oporu kapłanów Marduka odnośnie wprowadzenia kultu Sina, zaś nagły powrót był spowodowany rosnącym zagrożeniem ze strony Persji oraz ciągłymi nieporozumieniami z Belszarusurem.

Na temat zdobycia Babilonu istnieją różne, nierzadko sprzeczne przekazy. Sami Persowie utrzymywali, że ludność Babilonu otworzyła bramy miasta przed Cyrusem i powitała go jako wyzwoliciela. Pisarze greccy – Herodot oraz Ksenofont – podają, że Cyrus pokonał w bitwie (o której mówi tylko Ksenofont) siły babilońskie, a następnie rozpoczął oblężenie miasta. Kiedy oblężenie nadmiernie się przeciągało, rozkazał odwrócić bieg Eufratu, co pozwoliło jego wojskom na przejście po dnie rzeki i zaatakowanie miasta. Wreszcie Berossos, kapłan boga Bela żyjący w III w. p.n.e., podaje, że Cyrus stoczył zwycięską bitwę z Babilończykami dowodzonymi przez Nabonida, który po klęsce uciekł do pobliskiej Borsippy. Kiedy Cyrus zdobył Babilon i skierował swoje wojska na Borsippę, Nabonid poddał się.

Najbardziej spójną i prawdopodobną wersję zdarzeń przedstawiają jednak Kronika Nabonida (część Kronik Babilońskich) oraz odkryta podczas badań archeologicznych inskrypcja, wspominająca odbudowę bramy Enlila po zdobyciu Babilonu. W oparciu o informacje z tych źródeł można wnioskować o następującym przebiegu wydarzeń: kiedy Cyrus maszerował w kierunku południa Mezopotamii, Babilończycy stoczyli z nim bitwę w rejonie Opis. Bitwa została rozstrzygnięta na korzyść Persów, co spowodowało, że pobliskie miasto Sippar poddało się zwycięzcom. Siły babilońskie wycofały się na południe w kierunku Eufratu, chcąc tam utworzyć linię obrony. Cyrus nie zaatakował jednak swoich przeciwników, zamiast tego wysyłając niewielki oddział maszerujący na południe wzdłuż Tygrysu, a którego zadaniem było zdobycie Babilonu z zaskoczenia. Plan powiódł się całkowicie: miasto zostało zdobyte niemal bez walki, a co więcej, w ręce Persów wpadł Nabonid, który na krótko pozostawił swoją armię i udał się do stolicy, nie wiedząc o tym, że Babilon został zdobyty. Taki obrót wydarzeń spowodował szybkie poddanie się armii babilońskiej.

W zdobytym Babilonie Persowie poczynali sobie bardzo rozważnie, chcąc przekonać do siebie ludność miasta. Przede wszystkim dowódca oddziału, który zajął miasto, stanowczo zabronił swoim żołnierzom w jakikolwiek sposób działać na szkodę mieszkańców Babilonu; co więcej, pozwolił na kontynuowanie istniejących kultów w świątyniach i nie utrudniał przeprowadzania czynności religijnych. Ważnym czynnikiem była również postawa samego króla Cyrusa, który podjął decyzję o pozostawieniu na stanowiskach wielu dotychczasowych dostojników babilońskich. Wszystkie te fakty sprawiły, że kiedy Cyrus triumfalnie wkraczał do miasta w miesiąc po jego zdobyciu, był witany z prawdziwą radością, nie jako okupant, lecz prawowity władca.

Losy Nabonida po zdobyciu Babilonu są niepewne, jednak biorąc pod uwagę tolerancyjny charakter króla Cyrusa oraz zapisy kapłana Berossosa, z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że życie ostatniego władcy państwa nowobabilońskiego zostało oszczędzone.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
1 celny komentarzDodaj komentarz
Gość


creative
Dodano: 2011-05-02
Na jakiej podstawie twierdzi się ,że Nabonid panował 17 lat?

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.