Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Pertynaks

2006-04-08 | Autor: Paweł Bąkiewicz


Pertynaks - (ur. 1 sierpnia 126 r. n.e., zm. 28 marca 193 r. n.e.) cesarz rzymski w 193 r., zabity przez własnych pretorianów, sprzeciwiających się wprowadzeniem nowych zasad karności w ich szeregach.
Żył 67 lat


Jako pierwszy cesarz pochodził z biednej rodziny. Jego ojciec był jedynie wyzwoleńcem ! Na początku pracował jako nauczyciel, ale z powodu minimalnych zarobków wstąpił do wojska. Tam zrobił fenomenalną karierę. Walczył z Partami, w Brytanii nad Dunajem zdobywając kolejne szczeble kariery wojskowej. W końcu został senatorem, później konsulat. Następnie namiestnictwo Mezji, później Syrii. Na końcu drugi konsulat i godność prefekta miasta. Wszystko to po to aby zostać cesarzem! Zaprawdę, wspaniała kariera właściwie od zera!
Po zabiciu Kommodusa spiskowcy udali się do Pertynaksa oferując mu imperium. Po wielu naleganiach i prośbach w końcu wyraził aprobatę. Następnie przedstawiony pretorianom, aby ci złożyli mu przysięgę na wierność (jak każdemu nowemu cesarzowi). Pretorianie z niechęcią podchodzili do Pertynaksa, sądząc, że zaprowadzi karną dyscyplinę jaka panuje w szeregach wojsk granicznych. W końcu jednak złożyli przysięgę. Następnie nowego władcę uznał senat.
Pertynaks był doświadczonym i sprawnym administratorem jak również uczciwym i pracowitym człowiekiem. Zniósł zbrodnie o obrazę majestatu (tak często wytaczaną pod rządami poprzednika), twierdząc, że żaden senator nie będzie skazany na śmierć, choćby nawet był winny!
Nowy cesarz był bardzo dobrze rokujący na przyszłość, jednak nie przyszło mu pokazać historii jak rządzi imperium. Otóż naraził się pretorianom, chcąc zaprowadzić w ich szeregach dawną karność. Pretorianie rozpasani za rządów Kommodusa ani myśleli o powrocie do żołnierskiego życia. Spowodowało do zamieszki w koszarach. W końcu jeden oddział poszedł wprost na górę Palatynu. Pertynaks zachował się jak prawdziwy mężczyzna i wyszedł na ich spotkanie. Zepsuci pretorianie nie ugięli się jednak pod majestatem władcy i własnoręcznie go zabili, a później obnoszono po stolicy, wbitą na pal głowę Pertynaksa. Miało to być na zgubę dla Rzymu ...


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
3 celne komentarzeDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-09-04
Artykuł jest krótki-bo też krótkie było panowanie Pertynaksa (rządził od 31 grudnia 192 do 28 marca 193). Trudno więc umieścić w tekście nie wiadomo ile dat... Nie rozumiem też, dlaczego niby ten artykuł miałby być bezsensowny? Należy raczej zastanowić się nad dzielną postawą cesarza wobec rozwydrzonej bandy pretorian...
Użytkownik


Dodano: 2007-09-05
Pertynaks panował od 1 stycznia 193 r a nie 31 grudnia 192r.
Użytkownik


Dodano: 2007-09-06
Racja, Neronie, mój błąd - trochę się pospieszyłem i dodałem Pertynaksowi jeden dzień panowania;) Kommodus został zamordowany podczas uczty wieczorem 31 grudnia 192 - dość szybko spił się do nieprzytomności i wyniesiono go do osobnego pokoju, więc zamachowcy mieli ułatwione zadanie... Od razu po zabiciu cesarza spiskowcy poszli do Pertynaksa, by zaproponować mu tron (jak to opisano w artykule), a czy było to jeszcze 31.12, czy już 01.01, nie ma specjalnego znaczenia, bo senat i tak uznał nowego cesarza dopiero na posiedzeniu zwołanym 1 stycznia 193.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.