Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Pescenniusz Niger

2006-04-09 | Autor: Paweł Bąkiewicz


Pescenniusz Niger - (ur. 135 r. n.e., zm. 194 r. n.e.) przeciwnik Septymiusza Sewera do tytułu cesarza rzymskiego, został pokonany pod Issos w 194 r. n.e.
Żył 59 lat


Niger pochodził z zamożnej rodziny chociaż nie arystokratycznej. Karierę zrobił w wojsku. Bardzo szybko awansował, aby dojść do godności konsula, a następnie namiestnika Dacji i Syrii. Kiedy zamordowano Pertynaksa ludność Antiochii, kochająca Nigra bezgranicznie, obwołała swojego ulubieńca cesarzem. Dołączyła do niego również reszta prowincji wschodnich. Wschód sam chciał obrać swojego cesarza jak niegdyś z sukcesem wystawił Wespazjana jako swojego kandydata.
Lud stolicy i senat był właściwie bardziej skłonny do Nigra, ale ponieważ Septymiusz Sewer pierwszy zdobył Rzym, senat nie miał wyboru i musiał wybrać zdobywcę na głowę państwa.
Dowódca wchodu nie był więc właściwie 100 % cesarzem! Nie uzyskał bowiem zgody senatu, nie miał nawet szansy. Mimo to ludność ze wschodnich prowincji traktowała go jak prawowitego władcę imperium, wybijając monety z jego podobizną.
Niger popełnił duży błąd: zbyt zaufał sile swoich legionów. Przez dwa miesiące nie zrobił żadnych zbrojnych kroków, gdy tymczasem Sewer zdobył Rzym i już ruszał na wschód. Dopiero wtedy wysłał namiestnika Azji, Emiliana naprzeciw wojskom ze stolicy. Septymiusz łatwo jednak pobił dowódcę wojsk Nigra. W takiej sytuacji władca wschodu musiał osobiście interweniować.
Do pierwszej walnej bitwy doszło w styczniu 194 r. pod miejscowością Kius. Szale bitwy często zmieniały swoje położenie, raz na korzyść Sewera, raz na Nigra. W końcu jednak ten drugi poniósł porażkę i musiał uciekać do Antiochii. Tam zarządził rekrutację młodzieży antiochijskiej. Chociaż nie miała ona doświadczenia, jednak te braki wypełniała wola walki i miłość do swego wodza, z którym mogli iść na koniec świata.
Do drugiej wielkiej bitwy doszło pod Issos (tak, tak, tam gdzie niegdyś niezwyciężone zastępy Macedończyków i Greków pod wodzą Aleksandra Wielkiego pokonały wojska Dariusza III). I tu znowu wynik nie był znany aż do samego końca. Na początku przewagę zdobyły oddziały Nigra, ale dzięki burzy szala przechyliła się na stronę Sewera. I tak już zostało. Niger odniósł po raz wtóry porażkę. Nie miał już wojska, musiał uciekać na wschód do Partii. Dopadły go jednak oddziały Sewera i na miejscu zabiły.
Tak odszedł doskonały wódz, który właściwie nigdy nie został cesarzem i który zamiast polec w bratobójczej walce mógł odnosić sukcesy w wojnach z wrogami imperium dla chwały i potęgi Rzymu!


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
5 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-07-21
Tak odszedł doskonały wódz, który właściwie nigdy nie został cesarzem i który zamiast polec w bratobójczej walce mógł odnosić sukcesy w wojnach z wrogami imperium dla chwały i potęgi Rzymu!

Piękne słowa !!!
Użytkownik


Dodano: 2007-10-19
Bardzo dobry wódz a także świetny namiestnik Syrii jednak brak początkowej reakcji na wydarzenia w Rzymie dały taki a nie inny rozwój wojny domowej
Redaktor


Dodano: 2009-03-04
ja nie żywię szacunku dla Nigra. Być może i był dobrym wodzem, ale jako taktyk i polityk zawiódł. za swoją opieszałość czy też brak zmysłu do przewidywania przyszłych wydarzeń sprawiły, że zapłacił swoim życiem.A może był aż tak pyszny, że myślał że nic nie będzie musiał robić, ażeby pozostać cesarzem.
Gość


petitek91
Dodano: 2011-06-23
Skoro Niger przegrał z Septymiuszem, to widocznie był gorszym wodzem niż on. Nikt się nigdy nie dowie, jak wyglądałoby Imperium pod jego wodzą, ale osobiście podziwiam poczynania Sewera. Podczas jego rządów ludziom żyło się lepiej i gdyby nie Karakalla dobrobyt trwałby nadal.
A tak swoją drogą bitwy były trzy i z trochę innym rozmieszczeniem.
Redaktor


Dodano: 2011-06-25
mój przyjacielu nie można tak podsumowywać danej postaci. iluż było wybitnych wodzów, którzy skończyli równie kiepsko jak Niger. Każdy wódz musi brać pod uwagę szereg czynników, przy czym na niektóre nie ma wpływu. Np. zawsze istnieje możliwość iż wojsko przejdzie na stronę wroga gdy tamten zaoferuje im większe korzyści materialne. ponadto istnieje tzw. efekt strachu, czyli naszymi słowy pr. czasem wyolbrzymienie wieści o liczebności czy morale wroga wystarczy aby wojsko spanikowało w chwili kontaktu z wrogiem. itp;p

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.