Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Plaut

2008-04-18 | Autor: grejt


Plaut - (ur. 254 r. p.n.e., zm. 184 r. p.n.e.) komediopisarz rzymski, którego dzieła miały duży wpływ na późniejszą komedię europejską.
Żył 70 lat


Przybył do Rzymu z miejscowości Sarsina, z północnej Italii jako człowiek wolny choć obcokrajowiec. Pracował jako członek trupy teatralnej. Jego działalność pisarska przypada na lata 220 – 184 p.n.e (okres II wojny punickiej). W roku 200 wystawił komedię Stichus. Był pierwszym rzymskim poetą, który uprawiał tylko jeden gatunek literacki – komedię. Publiczność bardzo ceniła sobie jego twórczość, można powiedzieć, że był lubiany. W całości zachowało się dwadzieścia jego sztuk, do tego też jedna fragmentarycznie (są to utwory najprawdopodobniej uznane już przez Warrona za autentyczne, spośród przypisywanych Plautowi 130 sztuk). Zaistniał na scenie po śmierci Newiusza (ten jednak uprawiał kilka gatunków literackich, między innymi właśnie komedię).

Jeśli idzie o jego sztuki, to czynił głównie przekłady ze sztuk greckich, dodając do nich częstokroć humor plebejski. Był kontynuatorem Komedi Nowoattyckiej (inaczej Nowa Komedia, cechująca się brakiem inwektywy osobistej a także typologicznym podejściem do tematu.), której reprezentantem był m.in. Menander. Przedstawiał sceny z życia społeczeństwa greckiego i, aby uniknąć pomówienia o obrazę rzymskiej moralności, zachował typowe dla Grecji rysy obyczajowe. Mimo to jednak, adaptacje Plauta zawierają wiele rzymskich elementów, na przykład w prologach, które zawierały wiele aluzji do różnych wydarzeń i spraw współczesnych Rzymowi. Prologi jego również mówiły o greckich wzorach sztuk Plauta, jak i charakteryzowały teatralną publiczność (mówiły o publice jako hałaśliwym i mało cywilizowanycm tłumie widzów).

Plaut nie cofał się przed kontaminacjami. Zdarzało się, że splatał intrygę z kilku greckich sztuk i układał z nich jedną komedię. Jego komedie, typologiczne, obfitowały w najróżniejsze, stereotypowe postaci. I tak, byli to najczęściej chciwi stręczyciele, skąpi bogacze, przewrotne hetery, żołnierze samochwały, pasożyty, podstępni niewolnicy i prości wieśniacy. Tematyką sztuk najczęściej były najróżniejsze konflikty – czy to między ojcem a synem, czy to między kochankiem a jego heterą. Również były to intrygi uknute przez zmyślnych niewolników czy sytuacje wynikające z miłości młodzieńca do hetery i przeszkodach stawianych młodym przez stręczyciela.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.