Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Św. Gelazy I

2011-03-29 | Autor: Rysiek Hałas


Św. Gelazy I - (ur. brak, zm. brak) święty Kościoła katolickiego, papież, zwalczał inne wyznania, m.in. arianizm, monofizytyzm, manicheizm, czy pelagianizm.


Św. Gelazy/Gelazjusz I (zm. 21 XI 496) - Rzymianin afrykańskiego pochodzenia. W czasach poprzedzających jego wyniesienie na tron papieski, był przeciwny schizmie patriarchy Akacjusza, wspieranego przez cesarza. Niemniej usiłował prowadzić politykę "równowagi" zarówno z cesarstwem wschodniorzymskim, jak i z władcą ostrogockim, Teodozjuszem. Został papieżem 1 III 492 roku. Jego pontyfikat zasłynął z aktywnej polityki antypogańskiej, m.in. zlikwidował starożytne święta Luperkaliów. Walczył z herezjami manichejczyków, arian, monofizytów i pelagianizmem. Pozostawił po sobie 150 listów (plus fragmenty innych listów) oraz kilka traktatów. Najważniejszym z nich był list do cesarza Anastazego I, w którym wyraziście ukazał problem rozdziału władzy papieskiej (czytaj religijnej) i cesarskiej (czytaj świeckiej). Wykazał w nim, iż najwyższa władza spoczywa w rękach papieża, będącego namiestnikiem Jezusa na ziemi. W przyszłości wątek ten miał przewijać się przez całe niemal średniowiecze (problem inwestytury i stanowiska papież - cesarz). Przypisuje się mu niesłusznie takie dzieła, jak Sacramentarium Gelasianum czy Decretum Gelasianum (to drugie było spisane około roku 494, ale przez różnych autorów).


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.