Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Święty Piotr Apostoł

2015-10-22 | Autor: Rysiek Hałas


Święty Piotr Apostoł - (ur. brak, zm. brak) Pierwszy biskup Rzymu, organizator Kościoła chrześcijańskiego.


Święty Piotr Apostoł zwany Szymonem, był rybakiem z Galilei, a pochodził z Betsaidy lub Kafarnaum. W zasadzie nic nie wiadomo o wczesnych latach jego życia. Pewniejsze informacje o nim pochodzą z Ewangelii i Dziejów Apostolskich, ale rozpoczynają się od momentu, gdy pewnego razu Jezus przechodził nad brzegami Jeziora Galilejskiego. To tutaj Mesjasz miał ujrzeć Szymona Piotra i jego brata Andrzeja łowiących ryby. Miał rzec do nich: "Pójdźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi" (Mt 4:19). Bracia odrzucili swoje sieci i poszli za Jezusem. Przez okres dwóch lat Piotr będąc uczniem Mistrza, był świadkiem wielu cudów. I tak m.in. Jezus miał uzdrowić matkę żony Piotra, pomimo tego, wiara Piotra czasem okazywała się słaba. Gdy Jezus Chrystus szedł po wodzie, wezwany przez niego Piotr, by szedł wraz z Nim, po przejściu paru kroków, utracił pewność swej wiary i zaczął tonąć. Piotr pragnął uwierzyć, lecz jego strach był silniejszy od wiary. Przed kaźnią Jezusa, miał 3-krotnie wyrzec się swego Mistrza, zaprzeczając, że w ogóle go zna. Gdy uświadomił sobie swój strach i jak bardzo zawiódł swego Nauczyciela, skrucha i żal sprawiły, że Piotr stał się bardziej gorliwym głosicielem nauk przekazanych przez Jezusa i został następcą Jezusa na Ziemi.
Po zmartwychwstaniu Jezus zwrócił się do Piotra słowami: "Paś baranki moje", legitymizując przewodnictwo Piotra wśród apostołów. Dowodem tego wyróżnienia było również przekazanie Piotrowi symbolicznych kluczy do Królestwa Niebieskiego. Ten fakt stał się też podstawą nauki rzymskokatolickiej o zwierzchnictwie biskupa Rzymu nad światem chrześcijańskim. Piotr podjął się dzieła stworzenia głoszenia nowej wiary po całym świecie. Dlatego też nauczał w Azji Mniejszej, w syryjskiej Antiochii, gdzie zresztą uczyniono go biskupem. Na samym końcu wyruszył do Rzymu, gdzie poniósł męczeńską śmierć w czasie prześladowań za panowania cesarza Nerona. Święty Piotr stał na czele rodzącego się Kościoła przez około 34-37 lat (swoją drogą był to najdłuższy pontyfikat w historii Kościoła rzymskokatolickiego). Różnice w obliczeniach wynikają z tego, że nie ma pewności, kiedy zmarł św. Piotr - w 64 czy w 67 roku n.e. To właśnie święty Piotr stworzył podwaliny, na których opiera się konstrukcja władzy papieży i organizacja Kościoła rzymskokatolickiego.

Etykiety:
święty apostoł Prusów
Bibliografia:

  • http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/06-29.php3
To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.