Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Etykieta: święty

Artykuły:

Postaci:

Święty Augustyn z Hippony
Urodził się w średniozamożnej rodzinie, ojciec jego był poganinem, a matka Monika chrześcijanką (uznaną później za świętą).Młodość spędził w Kartaginie na nauce retoryki i rozrywkach. Jego poglądy pozostawały pod dużym wpływem manichejczyków, bowiem po lekturze Pisma Świętego rozczarował się. Nie tylko dlatego, że styl łaciński przekładu pisma był niedoskonały, ale również dlatego, że sama treść wydała mu się niezadawalająca. Jego zdaniem zawarte w nim opisy wojen i innych zachowań ludzkich nie stały na wysokości filozofii. . . .
Jan Paweł II
Właściwe imię Jana Pawła II brzmi Karol Józef Wojtyła. Po śmierci Jana Pawła II, włoski pisarz i publicysta, Enzio Biagi, pisał: "Cała historia życia Jana Pawła II naznaczona jest cierpieniem. Miał prawie dwadzieścia lat, kiedy do Krakowa weszli Niemcy, by deportować i zabijać. Sprawował Mszę św. prymicyjną, kiedy władzę objął rząd walczący z Kościołem. Został biskupem i żeby dzieci i młodzież uczyć katechizmu, narażał się na wiele trudności. W każdej chwili groziło jakieś niebezpieczeństwo. Tuż po wyborze na Papieża . . .
Święty Swithun
Święty Swithun to postać mało znana, w wyniku niewielu wzmianek literackich o życiu i działalności naszego bohatera. W miarę pewne jest, iż został biskupem Winchesteru w połowie IX wieku. Ten wykształcony benedyktyn odpowiadał za wykształcenie króla Wessexu Alfreda Wielkiego. To właściwie wszystko, co wiemy na pewno. Żywot św. Swithuna powstał dopiero w ponad dwa wieki po śmieci biskupa. Wszakże zapisał się orędownik prostego ludu, budowniczy kościołów i mostów, jak choćby tego nad zdradliwą rzeką Itchen. Właśnie przy budowie jednego z . . .
Święty Benedykt w Nursji
Św. Benedykt urodził się ok. 480 roku w Nursji w zamożnej rodzinie. Mając lat 14 został wysłany przez rodzinę do Rzymu, gdzie najprawdopodobniej zdobył gruntowne wykształcenie. To tutaj zdecydował się zostać duchownym. Najpierw wstąpił do grona kapłanów żyjących przy kościele św. Piotra w Enfide w Górach Sabińskich, jednak po dokonaniu cudu, chcąc uniknąć rozgłosu świętego, zamieszkał w jednej z grot w dolinie Subiaco, podobno za radą napotkanego po drodze mnicha Romana. Po przejściu okresu próbnego, przyszły święty otrzymał . . .
św. Wojciech
Święty Wojciech, jego właściwe miano to Adalbert, pod którym znany jest w innych krajach europejskich. Męczeńska śmierć Wojciecha stała się fundamentem polskiej organizacji kościelnej. Adalbert urodził się w czeskim rodzie książęcym Sławnikowiców w Libicach. Od dzieciństwa wykazywał zainteresowanie sprawami wiary. W 981 roku został wyświęcony na kapłana, a rok później otrzymał tiarę biskupią Pragi. Biskup wspierał nowe fundacje kościelne, hojnie rozdawał datki dla ubogich, i namiętnie sprzeciwiał się spiskom czeskich możnych, przez . . .
Święty Piotr Apostoł
Święty Piotr Apostoł zwany Szymonem, był rybakiem z Galilei, a pochodził z Betsaidy lub Kafarnaum. W zasadzie nic nie wiadomo o wczesnych latach jego życia. Pewniejsze informacje o nim pochodzą z Ewangelii i Dziejów Apostolskich, ale rozpoczynają się od momentu, gdy pewnego razu Jezus przechodził nad brzegami Jeziora Galilejskiego. To tutaj Mesjasz miał ujrzeć Szymona Piotra i jego brata Andrzeja łowiących ryby. Miał rzec do nich: "Pójdźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi" (Mt 4:19). Bracia odrzucili swoje sieci i poszli za Jezusem. Przez . . .

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.