Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Szapur I

2009-04-21 | Autor: Lumequentaledil


Szapur I (ok. 215 - 272) był drugim królem Persji z dynastii Sasanidów, którą założył jego ojciec, Ardaszir I. Ardaszir uznawał Szapura za najmądrzejszego, najdzielniejszego i najzdolniejszego ze swych potomków. Chcąc uniknąć wojny domowej, w obliczu zgromadzenia najważniejszych osobistości w państwie wyznaczył go na swojego następcę. Według zapisów źródłowych miało to miejsce w 240 roku. Przez rok Szapur i Ardaszir rządzili wspólnie. W tym czasie zdobyta została Hatra, miasto położone około 100 km na południowy wschód od Niniwy. Ardaszir abdykował w 241 roku, by poświęcić się służbie bogu Mazdzie. Wtedy Szapur koronował się na króla i od tej pory rządził już samodzielnie.

Pod koniec swojego panowania Ardaszir wznowił wojnę przeciwko cesarstwu rzymskiemu. Szapur szedł jego śladami, zdobywając położone w Mezopotamii fortece Nisibis i Carrhae. Wyprawił się także w głąb Syrii. W 242 roku cesarz Gordian III wyruszył z potężną armią, dowodzoną przez prefekta pretorium Tymezyteusza (formalnym dowódcą był oczywiście Gordian), na Wschód. Rzymianie zimę spędzili w Antiochii. W trakcie kampanii odnieśli liczne sukcesy – Tymezyteuszowi udało się odbić utracone wcześniej fortece, przepędzić Persów za Eufrat i pokonać ich w bitwie pod Resaeną. Niestety (dla Rzymian) po tych sukcesach Tymezyteusz zmarł jesienią 243 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego miejsce zajął Marek Juniusz Filip z przydomkiem Arab, a cesarz podjął decyzję o kontynuowaniu wojny z Persami. W marcu 244 roku doszło do bitwy pod Misiche, którą Rzymianie przegrali. Wtedy też ze świata odszedł młody cesarz, jednak okoliczności i przyczyny jego śmierci są mocno niejasne. Według tablicy pamiątkowej Szapura, wyrytej na skale w okolicach Persepolis, Gordian III zginął podczas bitwy; z kolei inne źródła obciążają Filipa Araba odpowiedzialnością za zamordowanie władcy. Niezależnie od tego, jak było naprawdę, Szapur odniósł wielki sukces, zmuszając Rzymian do podpisania niekorzystnego dla nich pokoju.

Następne starcie z Rzymem miało miejsce po śmierci cesarza Decjusza. Persowie zdobyli wtedy Armenię i spustoszyli Syrię. Przeciwko Persom tym razem wyruszył cesarz Walerian. Poniósł on jednak druzgocącą klęskę w okolicach Edessy, a kiedy chciał zawrzeć pokój z Szapurem I, trafił do niewoli perskiej. Był to ogromny cios dla prestiżu cesarstwa. Niektóre źródła podają, że schwytano go wskutek zdrady – Persowie zgodzili się na spotkanie w sprawie rozmów pokojowych, a kiedy cesarz przybył na wyznaczone miejsce, schwytali go. Walerian podobno przez długie lata przebywał w niewoli, cierpiąc różne upokorzenia – Szapur wsiadał po jego grzbiecie na konia – a kiedy wreszcie zmarł, został obdarty ze skóry, którą wypchano i umieszczono na widok publiczny w głównej świątyni perskiej.

Wydawało się w tym momencie, że nikt nie jest w stanie przeszkodzić siłom perskim, które rozlały się po całym Bliskim Wschodzie i Azji Mniejszej. W tej jednej z najcięższych dla cesarstwa chwil na scenie pojawiły się dwie osoby: rzymski wódz Ballista, oraz książę Palmiry, Septymiusz Odenat. Po klęsce Waleriana wschodnie prowincje cesarstwa znalazły się na łasce i niełasce Persów. Ponieważ wizja znalezienia się pod ich rządami niezbyt odpowiadała Odenatowi, początkowo starał się zjednać sobie Szapura. Kiedy jednak ten odrzucił z pogardą dary od władcy Palmiry, Odenat zdecydował się związać swoje losy z Rzymem, porzucając politykę neutralności. Ballista w Azji Mniejszej zadał klęskę armii perskiej i zdobył królewski harem, zaś Odenat pokonał oddziały wracające z Antiochii, a następnie przeprowadził szereg szybkich i udanych kampanii wojskowych: przeprawił się przez Eufrat i uwolnił od oblężenia Edessę, odzyskał Nisibis oraz Carrhae. Zaatakował także państwo perskie i dwukrotnie obległ stolicę Persów, Ktezyfon. Najprawdopodobniej to właśnie dzięki niemu cesarstwo odzyskało Armenię. Wskutek działań Odenata Persowie nie byli w stanie podjąć jakiejkolwiek nowej ofensywy. Ostatnie lata panowania Szapura upłynęły bez wojen. Wielki król Persów zmarł w roku 272, a jego śmierć była dużym osłabieniem dla młodego państwa sasanidzkiego.

Podczas swojego panowania Szapur znacznie wzmocnił pozycję i prestiż Persji dzięki swoim zwycięstwom. Udane kampanie oznaczały zdobycie nie tylko wielkich bogactw, ale także wzięcie w niewolę wielu wykwalifikowanych robotników, których wysiłek służył rozwojowi Persji. Władca założył wiele miast, nakazał również zbudowanie tamy i systemu nawadniającego, dzięki którym tereny wokół starej stolicy Achemenidów, Suzy, stały się żyźniejsze. Należy też wspomnieć, że jakkolwiek Szapur był wyznawcą mazdaizmu, był tolerancyjny wobec innych wyznań. Życie religijne w Persji podczas jego panowania było bardzo bogate – swoją działalność bez przeszkód prowadził prorok Mani, twórca manicheizmu, Żydzi cieszyli się znaczną swobodą, a chrześcijanie nie dość, że nie byli prześladowani, to mogli budować kościoły, klasztory, a nawet wybierać swobodnie biskupów.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.