Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Czarna legenda – część I. Archanioł

2017-02-16 | Autor: Rysiek Hałas


Książki wydawnictwa "Novae Res" są doprawdy zajmujące. Tym razem przyszło mi zapoznać się z książką Anny Burzyńskiej pt. "Czarna legenda – część I. Archanioł". Książka opowiada o losie młodocianego Antonia, który zostaje przeznaczony przez swego ojca do zakonu dominikańskiego. Antonio, niezbyt chętny do odegrania tej roli, powoli zaczyna się oswajać z tą myślą, tym łatwiej, że w klasztorze Convento de Santa Cruz la Real w Segovii, znajdują się jednostki niezwykle ciekawe. Na czele opactwa stoi niejaki ojciec Tomasz Torquemada, który właśnie realizuje ambitny plan – plan stworzenia w całej Hiszpanii instytucji inkwizycji. Cel jest prosty – oderwanie hiszpańskiej inkwizycji od wpływu papiestwa, poddanie jej władzy monarchów ultrakatolickiej Hiszpanii, oraz zjednoczenie państwa pod władzą jednej religii – katolicyzmu. Każdy kto ośmieli się stanąć mu na drodze – zostanie poddany szykanom i spłonie na stosie.

Młody Antonio podlega "władzy" ambitnego ulubieńca Torquemady, Armanda Castellano de Corell. Ten niezwykle interesujący mnich, łączący w sobie cechy anioła-dobroczyńcy (nie na darmo wśród współbraci zakonnych Armando nosi miano "Archanioła"), z cechami okrucieństwa, fanatyzmu i genialności jednostki. Wraz z Antoniem stajemy się świadkami budowania zrębów systemu totalitarnego. Od środka "wchodzimy" w mentalność ówczesnych ludzi, i to niejako śmietanki intelektualnej XV-wiecznej Hiszpanii. Niezależnie od dramatycznych wydarzeń, które co jakiś czas są udziałem murów opactwa, warto zwrócić uwagę na to, jak nawet najczarniejsze przewidywania ludzi, stają się czymś małym w porównaniu z rzeczywistością... Tak więc warto przytoczyć kilka faktów.

Walcząc o umocnienie swej monarchii, królowa Izabela i król Ferdynand wsparli się na kościele katolickim, który tylko tutaj był tak silny, jak nigdzie indziej w całej Europie. Ponieważ rekonkwista toczyła się pod sloganem walki z muzułmanami, na Półwyspie dominował fanatyzm katolicki. Władza monarsza skorzystała z tego i stworzyła cały system polityczny oparty na władzy miejscowego kościoła.

W 1480 roku ustanowiono w kraju instytucję inkwizycji i wkrótce rozpoczęto bezlitosne prześladowania innowierców – muzułmanów, Żydów i domniemanych heretyków. Prześladowania wzmogły się zwłaszcza wtedy, gdy ostatecznie padła muzułmańska Grenada. Wyznawcom judaizmu i muzułmanom kazano opuścić Hiszpanię, albo nawrócić się na chrześcijaństwo obrządku katolickiego. Dziesiątki tysięcy ludzi, głównie rzemieślników i kupców, opuściło Półwysep Iberyjski, udając się m.in. do Włoch i do państw muzułmańskich w Północnej Afryce. Ci, którzy pozostali i przeszli na chrześcijaństwo, ciągle byli pod nadzorem państwa. Gdy tylko ktoś doniósł, że pozostali wierni swej poprzedniej religii, przekazywano ich natychmiast sądowi inkwizycyjnemu. Co więcej, wszelkie przejawy opozycji wobec monarchii uznawano za przejaw herezji, za co groziło oddanie pod sąd kościelny. Tak więc prześladowano nie tylko innowierców, ale także chrześcijan, podejrzanych o poglądy odmienne niż król i kościół. Inkwizycja stała się w ten sposób podbudową pierwszego hiszpańskiego totalitaryzmu epoki nowożytnej.

Egzekucje kacerzy przekształciły się w rodzaj ponurego widowiska kościelnego, zwanego "auto da fé" ("akt wiary"). Skazanych palono na stosie w obecności dworu królewskiego, szlachty i mieszczan na placach miast. Sama droga na stos miała charater procesji – na przedzie szło duchowieństwo, któremu towarzyszyły uroczyste śpiewy, z tyłu zaś podążali "heretycy". Najczarniejszą sławą okrył się pierwszy wielki inkwizytor Torquemada, który miał spalić na stosie blisko 8000 "niewiernych". Gorliwość inkwizytorów podsycano tym, iż inkwizytorzy i donosiciele dostawali 1/3 część mienia skazanego. Reszta przypadała na rzecz korony hiszpańskiej. Tak więc koniec rekonkwisty, która miała na celu wyzwolenie się spod jarzma islamu, stał się początkiem jarzma chrześcijańskiej inkwizycji, fanatycznych królów i żadnej bogactw szlachty.

Książka pomimo ogromu swych rozmiarów – 432 strony, jest niezwykle interesująca. Bardzo pięknie autorka oddaje sylwetki ludzi o różnych namiętnościach, poglądach i moralnościach. Świat mnichów staje się odzwierciedleniem niezaspokojonych ambicji, ludzkich nienawiści, a także prawości i wytrwałości. W tym małym świecie opactwa Santa Cruz, zachodzą najważniejsze decyzje, które wpłyną na losy całego państwa, a w przyszłości i kontynentu. Gorąco polecam każdemu, kogo ciekawi historia Hiszpanii, inkwizycji jako instytucji, a także tym, którzy pragną czytać o silnych osobowościach.

Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Novaeres
Rok wydania: 2015
Stron: 436
Link: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=czarna_legenda_czesc_i_archaniol,drukBrak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.