Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Czerwona zaraza.Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie?

2017-05-23 | Autor: Wioletta Łopatowska
Po trudnych latach okupacji hitlerowskiej wyzwolenie przez armię radziecką wydawało się być wybawieniem. Sowieckie wojsko witane było z radością i nadzieją, ale i z zaniepokojeniem i rezerwą tych, którzy pamiętali zdradziecki atak na Polskę we wrześniu 1939 roku i wymordowanie oficerów w Katyniu w roku 1940. Niestety obawy te okazały się uzasadnione.

W te właśnie często skrajne emocje towarzyszące wyzwoleniu wprowadza nas Dariusz Kaliński w swojej najnowszej książce pt. "Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?".

Czerwonogwardziści powitani zostali przez Polaków okrzykami radości i kwiatami. Niestety wkrótce euforia minęła, a zaczęły się grabieże , mordy i gwałty dokonywane przez wyzwolicieli na ludności polskiej. Polacy szybko zderzyli się z brutalną rzeczywistością radzieckiego wyzwolenia. Autor opiera się w dużej mierze na wspomnieniach i wypowiedziach różnych świadków. Podaje nazwiska tych świadków, miejsca wydarzeń i wiele innych szczegółów. Sprawia to, że opowieści są jeszcze bardziej wstrząsające i wiarygodne.

Żołnierze ci twierdzili, że walczą trzeci rok o Polskę, więc mają prawo do wszystkich Polek i że przyszli tu z polecenia komendanta. Córkę zaś najmłodszą, która na widok terroryzowania mnie poczęła płakać, uderzyli pasem, dlatego że się ich bała. Natomiast starszą chcieli zmusić, by im się oddała, lecz w obronie jej stanął syn sześcioletni, który krzyczał i płakał, oraz żona. Wówczas poczęli terroryzować żonę, przykładając jej rewolwer do ust, kopiąc, ciągnąc za włosy i żądając przy tym kategorycznie oddania córek. Kiedy żona oświadczyła, że absolutnie nie odda córek, wtedy ciągnąc ją za włosy, wyciągnęli na podwórko z mieszkania, gdzie w bestialski sposób, rzucając ją o ziemię, zgwałcili.

To jedynie jeden z mniej drastycznych opisów poczynań wyzwolicieli.

Szybko okazało się, że obraz czerwonogwardzisty serwowany przez niemiecką propagandę był w dużej mierze prawdziwy. Bardzo często okazywali się oni zgrają pijaków i prymitywów. Dla sowieckiego wojska bogate ziemie zachodnie stanowiły kuszący łup. Ogromna ilość żołnierzy plądrowała miasta i wsie. Autorowi nie można odmówić jednak obiektywizmu. W książce znajdziemy również opisy zdarzeń, z których wynika, że zdarzały się również przypadki dobrego traktowania Polaków przez żołnierzy, którzy nakarmili, udzielili pomocy czy wsparcia wielu ludziom.

Zostaliśmy gościnnie uraczeni wojskową grochówką z wojskowej menażki, pajdą żołnierskiego chleba z konserwą "swinaja tuszonka", co było dla nas, wygłodniałych prawdziwym rajem.

Niewielu zdawało sobie sprawę, co naprawdę planuje Związek Sowiecki względem Polski. Ci, którzy głośno mówili o prawdziwym obliczu wyzwolenia zostali przez nową władzę surowo ukarani. Bilans strat materialnych poniesiony w wyniku grabieży wyzwolicieli to miliardy zrabowanego majątku, tysiące osób wywiezionych w głąb Rosji, setki zabitych ludzi i zgwałconych kobiet. I jeszcze to, co Polsce przyniosła Armia Czerwona na swoich bagnetach – nieludzki system, z którego wyzwolenie zajęło nam kolejne dziesiątki lat - zmienili się tylko więźniowie i strażnicy.

Cytowane przez Dariusza Kalińskiego wypowiedzi wielu osób, opisujących ich kontakt z żołnierzami w różnych sytuacjach i miejscach, podparte przez autora tłem historycznym, co mocno uruchamia wyobraźnię czytelnika.

Książka podzielona jest na tematyczne rozdziały, zawiera dużo zdjęć i ilustracji, a w aneksie autor zawarł wspomnienia czytelników związane z wkroczeniem Armii Czerwonej.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: CiekawostkiHistoryczne.pl
Rok wydania: 2017
Stron: 304
Link: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,77838,Czerwona-zaraza-Jak-naprawde-wygladalo-wyzwolenieBrak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.