Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Radio Solidarność w Trójmieście’’

2015-04-24 | Autor: Wioletta Łopatowska
Nakładem Wydawnictwa Oskar ukazała się ciekawa pozycja pt. ,,Radio Solidarność w Trójmieście’’ autorstwa Macieja Pawlaka. Książka przenosi nas do okresu PRL gdy państwowe rozgłośnie nie przedstawiały obiektywnych informacji o sytuacji w kraju, a reżim nie pozwalał na dostęp do mediów niezależnym związkom zawodowym. Powstanie podziemnego radia w okresie stanu wojennego i jego siedmioletnia konspiracyjna działalność stanowi wart przypomnienia fenomen.

Autor wprowadził nas w klimat konspiracyjnej działalności, zawarł ciekawe, zrozumiałe dla każdego, opisy techniczne nadajników, przygotowania emisji i liczne zdjęcia. Książka jest monografią przedstawiająca postaci opozycyjnego radia zarówno konstruktorów jak i lektorów, redaktorów czy operatorów. Autor ustalił około 212 nazwisk ludzi związanych z działalnością radia, których część znamy dzisiaj z opozycyjnej działalności w stanie wojennym, jak i osób mało lub zupełnie nieznanych. Relacje, wspomnienia 130 działaczy zawierają wierne przypomnienie klimatu wydarzeń, szczegółowe, niemal instrukcyjne zasady obowiązującej konspiracji, sposobu nadawania czy ogłaszania terminów emisji komunikatów. Historie te, są tym bardziej ciekawe, gdyż na rynku wydawniczym brakowało dotychczas podobnej pozycji, a wiedza o tej formie walki jest niewielka. A przecież niezależne radio, które rozpoczęło działalność tuż po wprowadzeniu stanu wojennego, nadało prawie dwieście audycji stając się symbolem ruchu oporu. Autor pisze:

Dziś nie da się ustalić liczby emisji Radia Solidarność Gdańsk, nawet dokładne wyliczenie nagranych audycji jest niemożliwe. Pamięć ludzka jest zawodna, niestety ci, co mieli za zadanie liczyć, dokumentować audycje – pracownicy bezpieki – też nie wywiązali się z zadania

Właśnie dlatego monografia Macieja Pawlaka jest unikatowa, bo tak mało wiadomo o tej działalności konspiracyjnej. Nikt nie mógł lepiej przedstawić tego okresu jak Maciej Pawlak prowadzący - po Marianie Terleckim i Wojciechu Nowickim - Radio Solidarność od sierpnia 1984 do kwietnia 1989 roku. Autor przeprowadził prywatne śledztwo, zawarł ciekawe opisy autentycznych historii opartych na wspomnieniach podziemnych radiowców. Książka udanie wprowadza nas w tajemnice konspiracji i czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem.


Dodatkowe informacje:

Wydawnictwo: Oskar

Rok wydania: 2014

Stron: 510

Link: http://maszoperia.org/nowosci/1409-radio-solidarnosc-w-trojmiescie--9788363709945.htmlBrak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.