Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Szkaplerz Wandejski

2014-12-16 | Autor: Wioletta Łopatowska


Nakładem wydawnictwa Oskar, Spółki z o.o. w Gdańsku ukazała się książka Haliny Popławskiej pt. Szkaplerz Wandejski. Akcja tej historycznej powieści osadzona jest oczywiście w czasach rewolucji francuskiej. To od czasów tej rewolucji uznaje się za symbol katolickiej kontrrewolucji znak czerwonego serca i wyrastającego z niego krzyża, zwany powszechnie szkaplerzem wandejskim. To właśnie w Wandei, ogarniętej wojną domową podjętą w obronie religii i króla główna bohaterka Sydonia haftuje dla powstańców szkaplerze z napisem ,,Bóg i Król’’ . Po ucieczce z Paryża, ta młoda arystokratka osierocona przez rodziców, rozłączona z narzeczonym staje się oddaną sprawie wojowniczką. Jak to się stanie? Początkowo wydaje się, że to jej rozłąka z ukochanym będzie głównym wątkiem powieści. Ale gdy dowiadujemy się, że Franciszek, ukochany pięknej Sydonii de Bellune, przebywając na emigracji w Anglii zakochuje się i poślubia inną, wątek staje się bardziej ciekawy, bo porzucona dziewczyna jest postacią zdecydowanie pozytywną. Dziewczynie pomaga wandejski stolarz - Gwen, który da jej schronienie i u którego zamieszka jako jego żona – Marta. Rodzące się uczucie do opiekuna zostanie jednak uwieńczone ślubem tej pary dopiero na łożu śmierci bohaterskiego Gwena. Wtedy też kobieta dowiaduje się o małżeństwie Franciszka z inną i wówczas - dotychczas rozdarta pomiędzy rodzącym się uczuciem do ,,męża’’ jak i przepełniona tęsknotą za angielskim narzeczonym - uświadamia sobie swoje prawdziwe uczucia.

Romans historyczny to nie do końca konwencja tej książki. Służy on raczej ukazaniu na jego tle obrazu okrutnej wandejskiej wojny domowej, w której nie oszczędzano nawet dzieci czy kobiet w ciąży. Powstanie rojalistyczne w obronie króla i religii w którym zginął ukochany bohaterki powieści – Gwen, pochłonęło 170000 ofiar. Tym wydarzeniom z Wandeii podręczniki historii nie poświęcają zbyt dużo miejsca. A to właśnie tam doszło do wystąpienia ludu przeciwko terrorowi rewolucji. Przez Wandeę przeszły ,,piekielne kolumny’’. To właśnie tło historyczne nadaje tej książce szerszy wymiar i sprawia, że nie jest to typowy romans osadzony w wydarzeniach rewolucji francuskiej. Książka zawiera mnóstwo skrupulatnie przedstawionych faktów historycznych, ocenianych przez pryzmat zachowań i postaw ludzkich. To losy ludzi, którzy musieli przeżyć w tej okrutnej rzeczywistości w różny sposób się w niej odnajdując. Ta właśnie wielowątkowość jest dużym atutem książki – z jednej strony ciekawy romans opisywany przez relacje głównych bohaterów, z drugiej mnóstwo historii i ciekawa analiza osobowości głównych i pobocznych bohaterów wydarzeń. Jednym słowem lektura dla każdego, polecamy!


Wydawnictwo: Oskar

Link: Szkaplerz WandejskiBrak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.