Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plSkąd się wzięła swastyka

2007-10-20 | Autor: Wojciech BogdańskiSwastyka jako symbol słońca lub ognia jest znana od bardzo dawna, szczególnie na dalekim Wschodzie. Bywała symbolem bogiń, a więc płodności. Swastyka z ramionami skierowanymi w lewo jest znakiem nocy i magii, emblematem straszliwej hinduskiej bogini Kali.

Swastyka występuje jednak na całym świecie od pradawnych czasów. Jedno z najstarszych malowideł z motywem swastyki pochodzi z paleolitu – ma więc około 10 000 lat. Swastykę odkrywano w znaleziskach z późnego neolitu na Bliskim Wschodzie, w późniejszych w Babilonie i u Hetytów. W epoce brązu znana była już w Troi, Mykenach, Skandynawii, później w Grecji, Italii, Chinach, Japonii.i Chinach.


Zaanektowana przez Hitlerowców na symbol ich ruchu jest błędnie uważana za znak germański.
Symbol ten pojawił się też na wczesnych monetach greckich z VI – V w.p.n.e. z Macedonii, szczególnie na tych z głową Gorgony na awersie.
Może to przypadek, ale na rewersach tych monet występuje kwadratowe czteropolowe incusum które wytarte (na monecie będącej długo w obiegu) przekształca się w swastykę z ramionami w lewo.
Prześledźmy to na kilku podobnych monetach wykazujących stopniowo coraz większe zużycie po stronie incusum:Grecja, Macedonia – Neapolis. Srebrny stater z lat 500-480 p.n.e. Głowa Gorgony na wprost z wystawionym językiem / Czteropolowe incusum kwadratowe. Katalog: AMNG III 2, Dewing 1063, SNGANS 401
Jak wyżej, stater z lat 525-450 p.n.e. Katalogi: SNG ANS 400ff; SNG Copenhagen 223.
Jak wyżęj, stater z lat 500-480 p.n.e. Katalogi: AMNG III/2, 4. SNGANS 411
Jak wyżej. Katalogi: AMNG III 4, Dewing 1064.Można przypuszczać, że gdyby Hitler wiedział o tak trywialnych korzeniach głównego symbolu swego ruchu szybko by z niego zrezygnował.
Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

11 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-10-21
Niestety ale teks jest niedokładny a wręcz zawiera mylne informacje jak i sugestie...

Wymienię kilka moich spostrzeżeń:

Swastyka może mieć ramiona zgięte w prawo albo w lewo. Nie uwzględniłeś tego zbytnio w swoim artykule.

"Można przypuszczać, że gdyby Hitler wiedział o tak trywialnych korzeniach głównego symbolu swego ruchu szybko by z niego zrezygnował."

Niemieccy naziści doskonale wiedzieli o jego korzeniach, przejęli go z kultu słońca.... W odróżnieniu jednak od tradycyjnej swastyki, rysowanej jako krzyż prosty, swastyka hitlerowska rysowana była zazwyczaj ukośnie, obrócona o 45°. Miała ona ramiona zagięte w prawo, długości równej ramionom krzyża.

Również nic nie wspomniałeś o tym że przed i w trakcie II wojny światowej swastyka występowała jako symbol noszony przez niektóre oddziały wojska polskiego.

Artykuł przydałoby się uzupełnić.... i wnieś kilka poprawek!

Pozdrawiam!
Użytkownik


Dodano: 2007-10-21
Jeszcze co do symbolu nazistów żeby było wszystko jasne, niemieccy naziści, tworząc ideologię wyższości "rasy aryjskiej", zaczerpnęli go z tradycji Ariów. (starożytny ludu indoeuropejski)

Wiec że Hitler z pewnością wiedział o korzeniach pochodzenia swastyki....

To tyle ode mnie - już wszystko co chciałem, napisałem. ;)
Redaktor


Dodano: 2007-10-21
Dodam jeszcze, że swastyka była symbolem dość często spotykanym w herbach szlacheckich (w Polsce np. w herbie Boreyko, pewien rodzaj trójramiennej swastyki przedstawia też herb Trąby). Poza tym w nowożytnej Europie przed II wojną światową swastykę uznawano za znak przynoszący szczęście. W jakiejś książce widziałem reprodukcję przedwojennej kartki urodzinowej, na której widniały podkowa, czterolistna koniczynka i właśnie swastyka.Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.