Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Cywilizacje egejskie

2006-04-21 | Autor: Szymon Modzelewski



Cywilizacja mykeńska

Monumentalne budowle Mykeńczyków budziły zachwyt wśród ich greckich potomków

Młodszą cywilizacją egejską, rozwijającą się w okresie 1600-1200/1100 p.n.e. była cywilizacja mykeńska. Jeszcze w środkowej epoce brązu istniała na terenie Grecji rolnicza kultura helladzka. Ludność tej kultury była już w dużej części grecka. Powstająca cywilizacja mykeńska przejęła od Minojczyków wiele koncepcji w dziedzinie kultury i technologii. Naczelnicy wraz z drużynami osiągnęli dominację nad swymi pobratymcami i zaczęli budować twierdze na górskich szczytach. Stały się one pałacami królów- wanaksów. Były to potężnie umocnione kamienne fortece z budowlami mieszkalnymi i gospodarczymi. Charakterystyczne stały się megarony- sale z paleniskami poprzedzone dziedzińcem z kolumnadą stanowiące główną część pałaców. Pałace zdobione były malowidłami naśladującymi styl minojski. W obrębie cytadel znajdowały się także zabudowania gospodarcze i groby królewskie (szybowe lub tolosowe- z okrągłą kamienną kopułą grobową). Grobowce były bardzo bogato wyposażone w broń, ozdoby, naczynia i inne drogocenne przedmioty. Budownictwo mykeńskie, zwłaszcza obronne reprezentowało wysoki poziom. Rzemieślnicy wytwarzali w wielkich centrach produkcyjnych broń i narzędzia z brązu, biżuterię i przedmioty złote, różnorodne naczynia gliniane, figurki i pieczęcie. Królowie rezydujący w fortecach rozsianych po całej Grecji byli władcami niezależnych państewek. Drugim po królu urzędnikiem był lawagetas- dowódca wojska i majordomus. Wojska mykeńskie składały się z ciężkozbrojnej piechoty uzbrojonej w duże tarcze, włócznie i miecze, oraz z rydwanów, których załogi złożone były z ciężkozbrojnych arystokratów. Po wojownikach i arystokratach najniższą w hierarchii warstwą ludności byli zależni chłopi i niezbyt liczni rzemieślnicy, a także niewolnicy pracujący dla króla i szlachty. Istnieli też pisarze posługujący się pismem linearnym B, będącym zapisem wczesnej formy języka greckiego. Pismo to było używano niemal wyłącznie do celów gospodarczych.

Religia mykeńska była politeistyczna, wiele jej bóstw to późniejsi bogowie starożytnej Grecji (Zeus, Hera, Posejdon, Hermes). W obrębie pałaców znajdowały się małe pomieszczenia służące kultowi bóstw. Mykeńczycy handlowali z Bliskim Wschodem, Grecją i Europą. Ich faktorie handlowe znajdowały się na Cyprze i w południowej Italii. Mykeńska ceramika docierała do wszystkich cywilizowanych krajów ówczesnego świata.
Znanych jest kilka pałaców mykeńskich będących ośrodkami niezależnych państw- Mykeny, Tiryns, Pylos, Sparta, Ateny, Teby, Gla, Iolkos, Orchomenos. W XIV w. p.n.e. cywilizacja Myken objęła swym zasięgiem Grecję kontynentalną i Tesalię oraz Wyspy Morza Egejskiego. Niedługo potem ludność grecka opanowała zachodnie wybrzeże Azji Mniejszej, Kretę, Cylicję i część Cypru. Odległym echem tej ekspansji jest być może opowieść o wojnie trojańskiej. W tekstach hetyckich mykeńscy Grecy opisywani byli jako Ahhijawa- potężne mocarstwo na zachodzie. W wyniku ruchów ludnościowych, wielkich migracji u schyłku epoki brązu. Około 1200 roku p.n.e. atak indoeuropejskich najeźdźców z północy (Frygów? Traków? Dorów?) spowodował zniszczenia i pożary prawie wszystkich mykeńskich fortec. Następne ataki zniszczyły resztę pałaców i osad, a część ludności wyemigrowała do Azji Mniejszej, na Cypr i Kretę. Cywilizacja w tym regionie załamała się, a odrodziła się ponownie dopiero w epoce żelaza (800 p.n.e.).



Strona : [ 1 ] [ 2 ]


Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

7 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-08-08
Istnieje teoria, że pałace Krety, takie jak Knossos były "pałacami grobowymi" służącymi pochówkom kultowi zmarłych. Udowadnia to H.G. Wunderlich w swojwj książce (wyd. polskie):Tajemnica Krety.Kraków 2003, Universitas
Powołuje się m.in. na analogie z grobowcami etruskimi. Bardzo interesująca lektura!
Użytkownik


Dodano: 2007-09-30
Ciekawy, bogaty, jasno napisany artykuł.



Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.