Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

Zarejestruj / Zaloguj

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plZagadka Atlantydy

2013-09-10 | Autor: Rysiek HałasOd niemal 2,5 tysiąca lat ludzkość poszukuje śladów mitycznej Atlantydy, która w ciągu jednej feralnej nocy zniknęła zalana falami oceanu. Czy uda się ją odnaleźć?

Około 360 r. p.n.e. grecki filozof Platon, w dwóch dialogach - Timajos i Krytias - opisał ukształtowanie Atlantydy i jej dzieje, choć nie istniała już od ponad 9 tysięcy lat! Ale skąd Platon wiedział o tej cywilizacji?

Platon podaje, że wieści te zdobył niejako w spadku po Solonie. Solon był słynnym prawodawcą Aten, który ok. 590 r. p.n.e. wyruszył w podróż do Egiptu. Tam miał usłyszeć historię o wielkim narodzie, zwanym przez Egipcjan Etelentami. Po powrocie do Grecji, Solon rozpoczął pisanie dzieła pod tytułem Atlantikos, lecz wkrótce zmarł. Być może w ręce Platona, trafiły kopie tej pracy, na podstawie których filozof napisał własne dzieło. Tłumaczyłoby to tak szczegółowe informacje, które Platon podał o Atlantydzie.

Wedle tego filozofa, Atlantyda stanowiła zarówno nazwę wyspy, jak i samej stolicy. Atlantyda miała być zbudowana wokół wielkiego akropolu, gdzie znajdowały się liczne pałace, świątynie i cudne ogrody. Miasto posiadało sieć kanalizacyjną, a otaczały je potężne mury. Stolica posiadała również olbrzymi port. W każdym razie posiadało wszelkie znane wówczas udogodnienia. Miasto położone było w południowej części wyspy, mierzącej - wg Platona - 550 km długości i 370 km szerokości. Sama Atlantyda zapewniała swoim mieszkańcom wszelkie luksusy - obfitość wody, żyzne ziemie i nieprzebrane ilości wszelkiej zwierzyny.

I nagle Atalntydę dotknęła zagłada. Platon w Krytiasie opowiada najpierw o złotym wieku, w którym Atlanci cechowali się inteligencją, zamożnością, a nade wszystko szlachetnością. Niestety, Atlanci ulegli demoralizacji. Za karę Zeus zesłał na nich karę :"... miały miejsce gwałtowne trzęsienia ziemi i powodzie. Aż nadszedł ów dzień... a wyspa Atlantyda... zanurzyła się pod powierzchnię morza i zniknęła" - pisał Platon.

Nie istnieją żadne ślady geologiczne świadczące o istnieniu Atlantydy. Brak jakichkolwiek źródeł pisanych o tym lądzie i cywilizacji, poza pismami Platona. Zresztą zagłada Atlantydy przypomina trochę mit o Deukalionie (grecki Noe). Jeśli to fikcja, w jakim celu wymyślił Atlantydę? Filozof żył w czasach, gdy świetność Aten dawno minęła. Grecję rozdzierały nieustanne wojny. Widział śmierć swojego nauczyciela, Sokratesa, a musiał również oglądać zdegenerowanie ateńskiego społeczeństwa.

Widok ten wzbudzał w nim pogardę. Za pośrednictwem Atlantydy ukazywał, być może, przykład państwa idealnego, które uległo deprawacji. Może chciał w ten sposób nauczyć czegoś Ateńczyków? Zresztą losy Atlantów nie muszą być fikcją. Być może, Platon czerpał z niedostępnych nam źródeł, po których słuch zaginął już w czasach starożytnych.

Współczesny widok brzegu wyspy Santorin

Jako najpoważniejszą kandydatkę na Atlantydę wymienia się Thirę (Santorin). Wyspa ta uległa ok. 1500 r. p.n.e. katastrofie. Gigantyczna erupcja wulkanu spowodowała, że większa część wyspy zapadła się pod wodę, wzbudzając olbrzymie tsunami. Znaleziska archeologów znamionują istnienie na wyspie rozwiniętej kultury, zapewne minojskiej. Zresztą nie od dziś wiadomo, iż Minojczycy handlowali z Egipcjanami. Więc mieszkańcy doliny Nilu powinni wiedzieć coś o zagładzie wyspy.

Nie zależnie od tego, Atlantyda i Minojczycy mieli wiele wspólnego. W Knossos - podobnie jak na Atlantydzie - główna świątynia poświęcona była Posejdonowi. W obu państwach istniał kult byka. I wreszcie, Minojczycy, podobnie jak Atlantowie, walczyli z Grekami.

Oczywiście nie przesądza to, że Thira była Atlantydą. Wielu ludzi szuka nadal tajemniczej wyspy. Jedni widzą ją w historii hiszpańskiego Tartessos, inni szukają jej na Cyprze. Amerykański naukowiec Charles Hapgood uważa, że Antarktyda była ową zatopioną wyspą, która w konsekwencji katastrofalnych ruchów płyt tektonicznych przesunęła się daleko na południe. Istnieją hipotezy lokujące Atlantydę nawet w Ameryce. Ile ludzi tyle pomysłów.

Nie zależnie gdzie leżała i czy istniała, Atlantyda budzi i będzie budzić zainteresowanie ludzi. Jest natchnieniem - podobnie jak Troja - do snucia przypuszczeń, tworzenia dzieł literatury, kinematografii, a ostatnio i gier komputerowych.Etykiety:
AtlantydaPodziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

1 celny komentarzDodaj komentarz
Gość


Odktywcz2020
Dodano: 2017-09-26
Według mnie Atlantyda znajdowała się na oceanie indyjskim. Platon pisał że znajdowała się za słupami Heraklesa. Za słupy można by uznać Góry w Afryce zachodniej. Na swojej stronie przedstawiam dokładną analizę i dowodzę że Atlantyda istniała na północ od Madagaskaru. Oto link do mojej strony gdzie przedstawiam dowody.
http://potop.d500.pl/poczatki-cywilizacji-po-ustapieniu-potopu/#Atlantyda

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura z Histurionem

Historia

Inne

Copyright © 2006-2017 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz regulamin.