Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Heliogabal

2006-04-09 | Autor: Paweł Bąkiewicz


Heliogabal - (ur. 204 r. n.e., zm. 11 marca 222 r. n.e.) najmłodszy cesarz rzymski z dynastii Sewerów. Został cesarzem mając jedynie 14 lat!
Żył 18 lat


Heliogabal był wnukiem siostry Julii Domny, czyli żony Septymiusza Sewera. Dla Karakalli był synem jego siostry ciotecznej. Mimo to wybuchła nagle wieść, że to on jest synem zmarłego cesarza i to jemu należy się władza, jako prawowitemu następcy. Jego babka, Julia Meza przedstawiła wnuka żołnierzom stacjonującym w pobliżu stolicy, a ci następnie obwołali go cesarzem. Bardzo miło wspominali Karakallę, który żył jak oni, ale co ważniejsze dawał im mnóstwo pieniędzy.
Później do samozwańca przyłączali się inni. Mieli nadzieję, że syn pójdzie w ślady ojca. I poszedł z nawiązką ...
Udało mu się wygrać z Makrynusem, a gdy ten potajemnie chciał uciec do Rzymu został schwytany i na miejscu zabity. Heliogabal był jedynowładcą.
Trzeba tutaj zaznaczyć, że kiedy samozwaniec stał się jedynym panem imperium miał aż 14 lat ! Była to sytuacja bezprecedensowa. Rekord Nerona (17 lat) został pobity (oczywiście nie biorę pod uwagę sytuacji w której dzieci cesarzy zostawali ogłoszeni współwładcą przez ojca, gdyż rzeczywiście to tylko on dalej rządził). Faktycznie więc władzę sprawowali jego rodzice i doradcy.
Aż w głowie się nie mieści jak takie dziecko może być rozpuszczone i lubieżne. Po powrocie do Rzymu zaczęła się seria jego szaleństw, w których prześcigał nawet mistrza Kaligulę ! Np. pewnego dnia uznał się za kobietę (i gdyby to było możliwe zmieniłby płeć) i ożenił się z pewnym gladiatorem! Heliogabal (bezapelacyjnie wyuzdany masochista) pozwalał się również bić swojemu małżonkowi. Mimo że cesarz zawsze lubował się w męskich ciałach nie omieszkał zaznawać również kontaktów heteroseksualnych. Innym jego szaleństwem było fanatyczne krzepienie wiary w jakieś orientalne bóstwo słońca.
Gdy miał 18 lat adoptował swojego brata ciotecznego (de facto aż 6 lat młodszego). Jednak nawet ten zepsuty szaleniec wiedział, że oznacza to nowego przeciwnika.
W końcu nawet żołnierze mieli dość jego sprośnych szaleństw, aż pewnego dnia został zabity w koszarach. Władzę przejął Aleksander Sewer.
Trzeba tu jednak nadmienić, że mimo cesarza, który prawie nic nie interesował się sprawami państwa, cała machina państwowa szła w dobrym kierunku. Na granicach nie było większych szmerów, a podatki regularnie wpływały do skarbca.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
10 celnych komentarzyDodaj komentarz
Redaktor


Dodano: 2006-11-24
Chciałbym tylko dodać, że władca ten naprawdę nazywał się Wariusz Avitus, a Heliogabalem nazwano go od syryjskiego określenia kapłana - "il h ha abal"(cesarz był kapłanem jakiegoś wywodzącego się z Syrii kultu).
Użytkownik


Dodano: 2007-02-11
Kiedyś tam czytałam o Heliogabalu i śmiałam się do łez. Toż to dzieciak XXI wieku! Teraz młodzież jest tak rozchełstana, że i dla niego znalazłoby się miejsce.
Kolejny ćwirek do mojej kolekcji zresztą.
Użytkownik


Dodano: 2007-09-01
No, no, no... Muszę przyznać że dość interesujące. Dotychczas mało wiedziałem o Heliogabalu ale skoro tak się rzeczy mają to chyba będe musiał bardziej zagłębić się w poznawanie go. Szaleńcy, orutnicy i błazny na wysokich stanowiskach państwowych to jedno z moich największych zainteresowań.
Użytkownik


Dodano: 2007-09-08
Nie jakiś syryjski bóg tylko jedno z ważniejszych bóstw wschodnich Baal! Rodzina z której cesarz się wywodził od lat sprawowała funkcje kapłańskie w Emesie, gdzie czczono Baala! On rozpowszechnił kult boga - słońca, który później stał się w Rzymie bardzo popularny. Generalnie artykuł bardzo tendencyjny i mało w nim konkretnych informacji, oprócz masochistycznych skłonności cesarza.
Użytkownik


Dodano: 2008-10-05
Oj, króciutki ten artkulik i słabiutki... Ktoś tutaj już słusznie zarzucił autorowi tendencyjność i powierzchowność. A i błędy są, chociażby: rzeczywistą władzę w imieniu cesarza sprawowali nie jego rodzice, a mama i babcia, czyli dwie panie, co dla ówczesnych Rzymian nie było pozbawione znaczenia. A Hierokles - miłość życia Heliogabala nie był galdiatorem, a woźnicą rydwanu. Ogólnie - taniej sensacji sporo, a historii niewiele.
Gość


Gościnnie
Dodano: 2010-01-20
Tak,bez wątpienia Heliogabal miał żywot ciekawy:)Chciał zrobić sobie operację zmiany płci, wyszedł za mąż, otworzył burdel w pałacu cesarskim, i chełpił się tym,że dużo zarabia.Lubował się w atletach "hojnie" obdarzonych...w ogóle uwielbiał być kobietą. Dziwak jakich mało..chyba rozpustą pobił Kaligulę i Nerona:)
Redaktor


Dodano: 2010-12-12
Dla mnie to najgorsza postać w historii - człowiek, który w ogóle nie miał godności i ani krzty honoru! Nie lubię go. Jak facet, tym bardziej władca mógł tak źle się zachowywać. Co gorsza fakt, że aż tak długo gorszył Rzym, zanim w końcu go usunięto, świadczy tylko jak wielkie był zdeprawowanie mieszkańców imperium! Zresztą jak ktoś już tutaj zauważył, jego tryb życia zbyt mocno przypomina naszą rozwydrzoną i poplątaną rzeczywistość. Chyba człowiek, który rzekł kiedyś, że historia kołem się toczy znał się na rzeczy.
Użytkownik


Dodano: 2011-07-26
Nawet wiek cesarzy się nie zgadza. O ile mi wiadomo, to Aleksander Sewer był 2 lata młodszy od Heliogabala, a do adopcji doszło, gdy cesarz miał 16 lat (ale to aż tak istotne nie jest). Informacja o regencji przez swą matkę i babkę (dwie Julie) powinna być kluczowa, ponieważ babka doprowadziła nawet do zastąpienia Heliogabala Aleksandrem. I faktycznie artykuł mało konkretny.
Gość


Pati
Dodano: 2011-10-25
Nie można zapominać, że Heliogabal miał tylko 14 lat gdy obejmował władzę. Był dzieckiem i władza z pewnością uderzyła mu do głowy. Nad losami kraju bardziej czuwała jego babcia Julia niż on. W ogóle była to kobieta, która lubiła rządzić. Dla zainteresowanych polecam książkę ,,Heliogabal wnuk Mezy''.
Gość


Szczur
Dodano: 2012-11-06
Heliogabal lubował się w wykwintnych, wyrafinowanych i nader wszystko, pięknych daniach. A kiedy piszę 'wykwintnych, wyrafinowanych i pięknych' dokładnie to mam na myśli - zajadał się soczewicą przybraną onyksem, fasolą obtoczoną bryłkami bursztynu i kazał sobie podawać ryby w niebieskim sosie, ażeby mu bardziej morze przypominały.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.