Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Krassus

2009-09-18 | Autor: Dariusz Zabiegło


Krassus - (ur. brak, zm. brak) rzymski wódz, członek I triumwiratu. Stronnik Sulli, w czasie proskrypcji zdobył w drodze spekulacji ogromny majątek. Jeden z najbogatszych ludzi Rzymu.


Marcus Licinius Crassus, zwany Dives (bogaty) (ur. w 115 p.n.e., zm. w 53 p.n.e.) - rzymski wódz.
Członek I triumwiratu. Stronnik Sulli, w czasie proskrypcji zdobył w drodze spekulacji ogromny majątek. Jeden z najbogatszych ludzi Rzymu, związany z grupą bogatych ekwitów. Majątek swój zawdzięczał ogromnej przedsiębiorczości. Otóż z posiadanch przez siebie niewolników zorganizował "straż pożarną" dla miasta Rzymu. W chwili, gdy wybuchał pożar Krassus wraz ze swoimi "strażakami" zjawiał się na miejscu i wpierw odkupywał płonący budynek wraz z ziemią za bezcen , a dopiero potem przystępowano do gaszenia pożaru. W 71 p.n.e. jako propretor lub prokonsul rozbił wojska Spartakusa. W 70 p.n.e. objął wraz z Pompejuszem konsulat. Wówczas nastąpiła restauracja praw trybuńskich. W Italii Krassus zdobywał sobie popularność rozdawnictwem zboża i igrzyskami. Pomagał Cezarowi w regulowaniu długów. Za wstawiennictwem Cezara Krassus pogodził się z Pompejuszem i wszedł w skład pierwszego triumwiratu (60 p.n.e.). W 55 p.n.e. ponownie Krassus wraz z Pompejuszem objąli konsulat, po czym ten pierwszy otrzymał namiestnictwo Syrii na 5 lat (oraz nadzwyczajne pełnomocnictwa dla prowadzenia wojny z Partami). W 53 p.n.e. został pojmany w bitwie pod Carrhae, jego syn Publiusz Krassus wtedy zginął. Marek Licynius został zabity tuż po bitwie przez Partów, którzy wlali do jego gardła płynne złoto. Kpiąc z bogacza zapytano go jak mu ono smakuje. Głowę Krassusa następnie ścięto i przesłano królowi Partów, który użył ją jako rekwizytu na scenie podczas jednej ze sztuk Eurypidesa.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.