Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Tarkwiniusz Stary

2008-08-02 | Autor: Piotr Radziejewski


Tarkwiniusz Stary - (ur. brak, zm. brak) piąty król Rzymu, rozpoczął budowę kanału - Cloaca Maxima, dzięki czemu odwodnił teren, na którym powstało później Forum Romanum.


Lucius Tarquinius Priscus, piąty król Rzymu, według tradycji panował w latach 616 - 579 p.n.e.

Tarkwiniusz pochodził z etruskiego miasta Tarkwinia. Nie mógł objąć tam wyższego stanowiska we władzach, ponieważ jego ojciec wywodził się z obcego kraju (był Grekiem z Koryntu). Za namową swojej żony - wróżbitki Tanaquil - Tarkwiniusz przeniósł się do Rzymu. Udało mu się tam zdobyć dużą popularność i wpływy, a nawet został adoptowany przez króla Ankusa Marcjusza. Po śmierci władcy Tarkwiniusz miał być opiekunem jego synów (zapewne kimś w rodzaju regenta), jednak udało mu się przekonać lud Rzymu, aby to jemu samemu przekazać koronę. Okazał się zdolnym dowódcą i administratorem. Odprał najazd Sabinów i pokonał Etrusków, podbijając kilka ich miast. W Rzymie wzniósł Circus Maximus - wielki tor do wyścigów rydwanów, jeden z symboli miasta, oraz Cloaca Maxima - bardzo użyteczny system kanalizacji. Tymczasem dorośli już synowie Ankusa Marcjusza planowali zemstę i odzyskanie tronu przywłaszczonego sobie przez Tarkwiniusza. W 579 r. p.n.e. dokonali zamachu i zabili monarchę siekierą. Kolejnym królem nie został jednak żaden z nich, ale zięć Tarkwiniusza Starego, Serwiusz Tulliusz. Syn zabitego władcy, Tarkwiniusz Pyszny, objął tron po Tulliuszu, ale jego tyrańskie rządy doproadziły do obalenia monarchii i ustanowienia w Rzymie republiki.

Z Tarkwiniuszem Starym wiąże się pewna ciekawostka - był on pierszym człowiekiem w Rzymie, który odbył triumf (po zwycięstwie nad Latynami). Zwyczaj ten z czasem stał się rzymską tradycją - spektakularne wjazdy do miasta odbywali zwycięscy wodzowie.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.