Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl12 prac Heraklesa

2007-01-17 | Autor: Piotr Radziejewski
VI. Oczyszczenie stajni Augiasza


Eurysteus był tchórzliwy, ale sprytny. Wpadł na pomysł dania dumnemu herosowi poniżającego zadania. Kazał mu w jeden dzień oczyścić nigdy nie sprzątane stajnie króla Elidy Augiasza, który miał ogromne stada bydła. Jednak Herakles z pokorą przyjął pracę. Gdy przybył do Elidy i powiedział, że chce oczyścić w jeden dzień stajnie, Augiasz kpiąco obiecał mu za to dziesiątą część stad, sądząc, że nawet Herakles tego nie dokona. Heros zorientował się, że uprzątnięcie tego wszystkiego przez jednego człowieka faktycznie jest niemożliwe. Szybko jednak znalazł rozwiązanie – wykopał kanał, którym skierował wody pobliskich rzek Alfeus i Peneus do stajni. Nieczystości zostały zmyte. Augiasz nie dotrzymał słowa i nie chciał oddać części stada, za co Herakles zabił wiarołomcę. Następnie wrócił do Myken, budząc strach i gniew ich władcy.


Herakles buduje kanał, aby przepuścić wodę przez stajnie Augiasza, postać w prawym górnym rogu to bóstwo rzeki


VII. Schwytanie byka kreteńskiego


Kolejnym pomysłem Eurysteusa na zgładzenie Heraklesa było wysłanie go na Kretę, aby złapał potężnego byka pustoszącego wyspę. Król liczył, że heros zginie już w drodze, gdy jego statek zaatakują potwory morskie. Jednak bohater poradził sobie z nimi, rażąc bestie strzałami, gdy tylko się wynurzały. Herakles przybył na Kretę, a jej król opowiedział, jak kiedyś żałował pięknego byka na ofiarę dla Posejdona, za co rozgniewany bóg sprawił, że zwierzę zyskało potworną siłę i zaczęło ziać ogniem z nozdrzy. Byk zaczął tratować pola i sady, zmieniając bogatą wyspę w pustkowie. Heros szybko odnalazł byka, a jego widok zrobił na nim wielkie wrażenie. Pomyślał, że nawet on może mieć trudności ze schwytaniem ogromnego zwierzęcia. Jednak praca w stajni Augiasza nauczyła go, że gdzie nie pomoże siła, można poradzić sobie sprytem. Sporządził wielką sieć i zarzucił na byka. Obezwładnienie skrępowanego stworzenia nie było już problemem. Eurysteus nie mógł uwierzyć, że Heraklesowi się powiodło. Nie wiedząc, co zrobić z żywym bykiem, kazał go wypuścić. Zwierzę stratowało wszystkie pola w okolicy, a później zostało zabite przez Tezeusza.


Herakles powala byka kreteńskiego


VIII. Schwytanie klaczy Diomedesa


Zadaniem, którego według Eurysteusa Herakles nie wykona, miało być przywiezienie do Myken żywych klaczy Diomedesa. Nie były to zwykłe konie – biegały szybko jak wiatr, uderzeniami kopyt rozbijały skały, a przede wszystkim żywiły się ludzkim mięsem. Okrutny i nikczemny król Tracji Diomedes zwykł rzucać im na pożarcie cudzoziemców przybywających do jego kraju. Król najpierw przestraszył się siłacza, ale potem zaczął kpić z jego zamiaru. Stwierdził, że skoro Herakles jest tak głupi i spieszno mu umrzeć, to może spróbować zabrać klacze. Rozzłoszczony heros powalił Diomedesa ciosem pięści i rzucił go mięsożernym koniom. Król Tracji skończył tak jak jego ofiary. Herakles ruszył w stronę swego statku, ale wtedy zaatakowali go ludzie zabitego władcy. Bohater kazał swojemu towarzyszowi Abderosowi odprowadzić klacze, a sam stanął do walki i rozgromił Traków. Niestety okazało się, że bestie rozszarpały Abderosa. Herakles założył później na jego cześć miasto Abdera. Eurysteusa coraz bardziej złościły zwycięstwa herosa. Po wypuszczeniu potwornych klaczy (przez długi czas siały jeszcze popłoch, grasując w lasach) obmyślił kolejne trudne zadanie.


Herakles (po lewej) chwyta klacze Diomedesa, klęcząca postać to prawdopodobnie sam Diomedes rzucony na pożarcie


IX. Zdobycie pasa Hippolity


Herakles musiał udać się teraz nad Morze Czarne, gdzie żyły Amazonki, kobiety – wojowniczki nienawidzące mężczyzn, i odebrać ich królowej Hippolicie pas, podarunek od boga wojny Aresa. Eurysteus liczył, że okrutne wojowniczki od razu zabiją herosa. Herakles zebrał jednak grupę bohaterów, wśród nich Tezeusza, i pożeglował do krainy Amazonek. Ku ich wielkiemu zdziwieniu, Hippolita i jej poddane okazały się przyjacielsko nastawione. Słyszały o niezwykłych czynach Heraklesa i wielu jego towarzyszy. Niechęć do mężczyzn ustąpiła podziwowi dla bohaterów. Amazonki wydały ucztę na ich cześć. Herakles chciał już powiedzieć królowej, po co przybył, gdy wojowniczki niespodziewanie chwyciły za broń i zaatakowały jego ludzi. To nieprzychylna herosowi Hera zesłała na nie szał. Mimo zaskoczenia bohaterowie obronili się. W walce zginęła Hippolita. Herakles zabrał jej pas, po czym wrócił z towarzyszami na statek. Odpłynęli szybko, bo żądne zemsty Amazonki mogły powrócić w większej liczbie. W drodze powrotnej trafili do Troi. Jej władca, Laomedon, obraził Posejdona, a ten zesłał potwora morskiego, który pustoszył wybrzeża. Król miał właśnie złożyć w ofierze własną córkę, aby oddalić karę, gdy Herakles obiecał, że zabije bestię. Laomedon obiecał mu w zamian stado najlepszych trojańskich rumaków. Gdy potwór Posejdona wyszedł z morza, heros zabił go ciosami maczugi. Jednak król odmówił obiecanej nagrody. Herakles ostrzegł go, że zdradę karzą bogowie i jego miasto pewnego dnia za to zapłaci. Następnie pożeglował do Myken.


Herakles walczy z Amazonką
Strona : [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]


Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

30 celnych komentarzyDodaj komentarz
Redaktor


Dodano: 2007-01-17
Cieszę się ogromnie że powstały dwa artykuły na ten sam temat, oparte na innych źródłach i innym materiale ilustracyjnym. To tylko wzbogaca przekaz, przedstawia różne punkty widzenia na to samo i może sprowokuje dyskusję na temat ewentualnych różnic w przekazach.
Użytkownik


Dodano: 2007-01-23
A ja cieszę się, że powstał w ogóle artykuł o 12 pracach Heraklesa. Do tej pory w internecie spotykałam bardzo ogólnikowe i szczatkowe "ułamki wiedz" na ten temat. Dobrze, że ktoś zabrał się za przybliżenie tej tematyki.
Użytkownik


Dodano: 2007-01-27
W internecie były tylko małe zmianki na ten temat, aż do teraz. Każda praca jest opisana szczegółowo.
Użytkownik


Dodano: 2007-02-14
Przeczytałam ten artykuł jako pierwszy i tu się wypowiem. Mitologia grecka jest naprawdę skarbnicą. Spielberg byłby dumny. Herakles to idealny bohater, oczywiście nie pozbawiony elementów tragicznych. Osobiście artykuł bardzo mi się spodobał i lecę czytać o numizmatyce.
Użytkownik


Dodano: 2007-03-30
Mi się już 12 prac Heraklesa trochę przejadły, ale artykuł dobrze napisany i suto okraszony ilustracjami.
Ciekawe, czemu producenci Hercules: The Legendary Journeys nie wcisnęli gdzieś tego mitu. Z chęcią bym zobaczyła jak Herk sprząta stajnię.
Użytkownik


Dodano: 2007-12-23
Hmmm... znałem to ale nie w takiej dokładności. ten kto to napisał musi mieć głowę do mitologi i do docierania odpowiednich zródeł.
Redaktor


Dodano: 2008-02-02
Bardzo interesująca i wyczerpująca praca. Wszystkie możliwe informacje zostały zamieszczone. Ogromne brawa dla autora. Bardzo mi się spodobał ten artykuł. Ciekawie napisany, powiększony o ilustracje. Szczególnie orginalna jest mapka z miejscami prac Heraklesa. Nigdzie indziej nie widziałam takiej. Na prawdę świetny artykuł. :)
Użytkownik


Dodano: 2008-04-14
Miło i w bardzo przystępny sposób przedstawiony jeden z najbardziej znanych mitów.
Użytkownik


Dodano: 2008-06-22
Bardzo dobry, syntetyczny a jednocześnie wyczerpujący artykuł. W celu znalezienia innych wersji mitu o Heraklesie polecam Mity Greckie Hammonda. Grube i niełate w odbiorze ale za to kopalnia wiedzy. W ogóle dobrze jest studiowqać mitologie wszelakie, pozwala to na lepsze zrozumienie kultury, zwłaszcza symboliki i toposów. Poza tym skłania do refleksji.
Użytkownik


Dodano: 2008-07-18
Świetna, naprawdę wspaniała praca. Interesująca niczym jakaś kryminalna powieść. Poza tym rzetelna. A może dałoby się jeszcze dopisać dalsze dokłądniejsze dzieje Heraklesa (zgubna miłość do Dejaniry itp.)? Ale poza tym chylę czoło:)
Użytkownik


Dodano: 2009-11-26
Nigdy nie widziałam tak dużo napisanego tekstu o pracach Heraklesa (Herkulesa).Wszędzie są jakieś wzwmianki ale NIGDZIE nie ma tak dokładnie opisanych tych prac . GRATULACJE DLA TEGO KTO PISAŁ !
Gość


gość
Dodano: 2010-05-09
Cudownie nareszcie powstało coś idealnego jeszcze nigy nie widziałem ak szczegółowo opisanych "12 prac". Dobra robota, bardzo dobra robota.
Gość


SOFOKLES
Dodano: 2010-10-20
Cudowna praca, wielkie brawa dla autora! Bardzo obszerna i wyczerpująca. Brawo!!!
Użytkownik


Dodano: 2010-10-25
Najlepszy artykuł o Herkulesie.Bardzo mi to pomogłą.Gratulacje dla
autora.Wielkie brawa.Obszerna i wyczerpująca.Interesująca i wciągająca
jak dobry kriminał.Naprawdę brawa dla autora!!!!!!
Gość


Kamyk98
Dodano: 2010-11-02
Bardzo ciekawa praca , czytam z dla własnej przyjemności
Gość


Dźaga.
Dodano: 2011-01-17
Tak. ten artykuł jest bardzo ładnie i przejrzyście napisany. W internecie jest wiele stron z tym mitem, ale ta jest moim zdanie najlepsza.
Gość


afrodyta
Dodano: 2011-02-14
Artykuł jest bardzo czysto, przejrzyście napisany, aż miło się czyta. Prace Heraklesa raczej łatwo wchodzą do głowy..Przydatna.Autorowi jestem ogromnie wdzięczna za ułatwienie pracy. Osobiście lubi mitologie Grecką,Rzymską , ogólnie rzecz biorąc mity.
Gość


HIStorYCZka
Dodano: 2011-03-16
Ciekawa strona. Piszę wypracowanie na ten temat, a ta strona BARDZO mi pomogła . Poza tym dużo się jeszcze dowiedziałam mimo, iż z mitologi jestem mistrzynią!
Gość


Anonimka
Dodano: 2011-10-09
Fajnie,że jest bardziej szczegółowa wersja opisu tych prac.Bardzo dobrze zrobiony artykuł.I bardzo się ciesze,że ktoś w końcu napisał coś porządnie i na temat.
Gość


Akane
Dodano: 2011-11-14
Po śmierci na Olimp? Podobno on został uwolniony z męczarni koszuli z krwi jednego Centaura (nie pamiętam jak miał na imię), która wypalała skórę i mięśnie, kiedy chciało się ją zdjąć odrywała kawałki mięsa. Po 3 godzinach noszenia Zeus uwolnił go i uczynił nieśmiertelnym. Tak czytałam w Mitologii.
Redaktor


Dodano: 2011-11-14
Hmm a kto był autorem tej "Mitologii"? Bo ja się raczej nie spotkałam z takim stwierdzeniem. Herakles zmarł w męczarniach i po śmierci został zabrany na Olimp. Ale z drugiej strony jest tyle różnych wersji, że trudno powiedzieć, która prawdziwa.
Użytkownik


Dodano: 2011-12-28
Ciekawy tekst! To jest pierwsza rzecz jaką przeczytałam na tej stronie i jestem pood wrażeniem. Dobry pomysł na ilustracje.
Gość


KasZ
Dodano: 2012-04-14
Bardzo przydatne, na internecie jest takich rzeczy mało, a tu jest bardzo dokładnie i przede wszystkim zgodnie z prawdą napisane. Sprawdzałem w słowniku i wszystko się zgadza. Oczywiście zdarza się, że niektóre wersje są inne, ale ta zamieszczona na tej stronie jest na 100% poprawna. Wielkie dzięki redaktorowi i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania strony i tego wpisu.
Gość


pan niewiadomy
Dodano: 2014-10-07
Wielkie brawa dla autora! Taka praca zajmuje wiele czasu????
Gość


Korzystający
Dodano: 2015-03-26
Bardzo fajnie opisane,ale jeszcze się przyczepię bo w pierwszym chyba raczej Euryteusz a nie Euryteus !?
Gość


Olkaziomka 0223
Dodano: 2015-10-16
Super dziękuję za to bo szukam wszędzie i nie znalazłam na tu mi się udało ?
Gość


smialan52
Dodano: 2016-01-19
Dobra praca.Świetnie wykonana i szczegółowa.Pomogła mi w zadaniu domowym.
Gość


maciekch3
Dodano: 2016-09-29
9/10
Przydatne
Polecam dużo wytłumaczeń.
Gość


Elomelokid
Dodano: 2018-02-12
Dziekuje za pomocny artykuł
Gość


Pro Noob
Dodano: 2018-02-26
Super, bardzo odtatnio interesuje się mitami a ten był według mnie bardzo ciekawy...jednak ten Herakles to był troszeczke tragiczną postacią;)

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.