Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plPrzegląd bogów greckich

2007-01-31 | Autor: kris93Pierwszymi istotami na świecie, według wierzeń greckich nie byli bogowie lecz tytani. Ich władca Kronos lękał się, że któreś z jego dzieci, gdy dorośnie, odbierze mu władze. Dlatego połykał żywcem każde nowo narodzone dziecko. Jednakże szóste, Zeusa matka uratowała. Zamiast jego podała Kronoswi kamień zawinięty w pieluchy. Tytan nie zauważył tego sprytnego podstępu. Zeus wychował się w jaskini w ukryciu przed ojcem. Gdy dorósł udał się do Kronosa i podał mu napój, który spowodował, że tytan wypluł pozostałych bogów. Bogowie walczyli o władzę z tytanami i w końcu zwyciężyli. Oddali im jednak własne królestwo, pod warunkiem, że nigdy już nie będą próbowali odzyskać władzy. Od tej pory światem władali bogowie.Bogom przewodzili trzej bracia: Zeus, Posejdon i Hades. Każdy z braci rządził swoim królestwem. Zeus władał królestwem nieba i ziemi. Mieszkał w podniebnym pałacu na górze Olimp wraz z innymi bogami, którzy stanowili jego dwór dlatego nazywano ich bogami olimpijskimi. Posejdon władał królestwem wód: rzekami, jeziorami i morzami. Mieszkał w podwodnym pałacu a jego żoną była nimfa wodna Amfitryna. Był także bogiem koni, w księżycowe noce galopował ze swym orszakiem po falach wzbijając pianę na grzbietach fal.Państwem Hadesa był świat podziemny, kraina zmarłych. Jego pałac był labiryntem podziemnych tuneli i jaskiń, a lud tego królestwa stanowiły duchy, demony i potwory.


BOGOWIE OLIMPIJSCYZeus - był syn Kronosa i Rei. Był władcą bogów i ludzi, panem nieba i ziemi, praw i obyczajów. Zeus miał moc tak wielką, że rządził piorunami i błyskawicami. Pioruny te wykuwali dla niego cyklopi - kowale pracujący pod kierunkiem Hefajstosa pod wulkanem - Etna.

Hera - była córką Kronosa i Rei, Była siostrą i małżonką Zeusa, władała niebem i ludźmi opiekowała się kobietami i małżeństwami. Była bardzo zazdrosna o swego niewiernego małżonka.

Atena - córka Zeusa. Pewnego razu Zeus uskarżał się na ból głowy. Wezwany na pomoc Hefajstos rozciął mu głowę toporem. Z głowy wyskoczyła ubrana w pełną zbroję bogini Atena. Była najukochańszą córką Zeusa, który pozwalał jej czasami używać jego straszliwych błyskawic. Atena była boginią mądrości, roztropności i dobrej rady, sprawiedliwej wojny i pokoju.

Apollo - był synem Zeusa i Latony. Urodził się na świętej wyspie Delos, pod drzewem palmowym. Był bliźniaczym bratem Artemidy. Apollo był bogiem wszystkich sztuk pięknych a przez to zwierzchnikiem wszystkich muz. Był także bogiem zdrowia i choroby, wróżb i wyroczni. Jego wyrocznią była słynnym świętym kręgiem w Delfach. Apollo był najpiękniejszym z bogów, zachował dar wiecznej młodości. Był mistrzem w grze na cytrze.

Artemida - była córką Zeusa i Latony. Podobnie jak jej brat bliźniak Apollo urodziła się na cykladzkiej wyspie Delos. Była równie piękna jak Apollo. Artemida była boginią łowów, władczynią lasów i dzikich zwierząt. Była także opiekunką młodzieży i żeglarzy. Artemida była także boginią Księżyca. Ludy Pelopnezu czciły ją jako boginię płodności i śmierci.

Ares - był synem Zeusa i Hery. Jako dziecko nie przejawiał szczególnych talentów. Rodzice oddali go na wychowanie Tytanowi, który uczył go tylko ćwiczeń fizycznych. Gdy dorósł stał się bogiem wojny okrutnej, podboju, gwałtu i mordu. Był znienawidzony przez ludzi i innych bogów nawet Zeusa.

Eris - siostra Aresa, podobnie jak on nie lubiana wśród ludzi i bogów. Była uważana za boginię niezgody, sporów i współzawodnictwa.

Hermes - był synem Zeusa i Mai. Już jako niemowlę ukradł swemu bratu Apollinowi stado bydła. Udobruchał go dopiero podarunkiem - lutnią ze skorupy żółwia. Ucieszony tym Apollo dał mu laskę z leszczyny posiadającą cudowną moc godzenia nieprzyjaciół. Od tego czasu Hermes stał się posłańcem bogów. Był także opiekunem podróżnych, kupców, mówców i złodziei. To także on odprowadzał dusze zmarłych do Hadesu. Uważany był za wynalazcę hubki i krzesiwa, lutni i fletni Pana.


Hefajstos - był synem Zeusa i Hery. Urodził się kulawy i jako dziecko został porzucony przez matkę. Zaopiekowali się nim Cyklopi i nauczyli sztuki kowalskiej. Był jednym z najpracowitszych bogów. Odpoczynek nie był mu wcale potrzebny. Mieszkał na wyspie Lemnos lub we wnętrzu wulkanu Etny. Wraz ze swoimi wiernymi cyklopami wykuwał straszliwe błyskawice dla Zeusa. Hefajstos był bogiem ognia, sztuki kowalskiej i złotniczej. W nagrodę za jego pracowitość Zeus dał mu za żonę najpiękniejszą z bogiń Afrodytę. Ich małżeństwo nie było szczęśliwe.

Afrodyta - nie miała ani ojca ani matki. Wyłoniła się z piany morskiej przy brzegu wyspy Cypr. Była boginią młodości, piękna i miłości. Opiekowała się żeglarzami. Była tak piękna, że wszystkie boginie zazdrościły jej urody. Ukochanym Afrodyty był Adonis, piękny myśliwy. Adonis zmarł, rozszarpany przez dziki. Afrodyta uprosiła Zeusa aby przywrócił Adonisa do krainy żywych. Zeus uczynił to pod warunkiem, że Adonis sześć miesięcy będzie spędzał w Hadesie a drugie sześć na Olimpie.

Eros - był synem Artemidy i Aresa. Uważany był za najmłodszego boga, urwisa i łobuza. Był bogiem miłości, chodził z małym łukiem i kołczanem pełnym strzał. Strzałami miłości przeszywał serca zakochanych, potrafił tez strzelać strzałami nienawiści.

Demeter - była boginią ziemską. Jej imię znaczy; gleba - matka. Uważana była za boginię płodów rolnych i urodzaju. Była matką Persefony. Pewnego razu bóg Hades porwał Persefonę do królestwa zmarłych. Zrozpaczona matka tułała się długo po ziemi w poszukiwaniu córki aż dowiedziała się o jej smutnym losie. Demeter zasmuciła się a ziemia stała się nieurodzajna i jałowa. Bogowie uprosili Hadesa aby zwrócił córkę matce. Na osiem miesięcy Persefona wracała na Ziemię, która wtedy bujnie rozkwitała zaś w pozostałe miesiące pod nieobecność Persefony robiła się jałowa.

Hestia - była najstarszą córką Kronosa i Rei. Opiekowała się ogniskiem domowym, była symbolem każdego domu. Poświęcone jej ognisko znajdowało się w centralnym punkcie domu. Gdy wysyłano kolonistów w daleką podróż wręczano im pochodnię zapaloną w ognisku poświęconym Hestii aby ci sami bogowie czuwali nad nimi.

Dionizos - był synem Zeusa i Semele. Został małżonkiem Ariadny. Był bogiem wina i odradzajacej się natury. Dionizos jako pierwszy bóg żył na ziemi, uczył ludzi jak sadzić i uprawiać winorośl aby potem otrzymać z niej wino.

Asklepios - był synem Apollina i Koronis. Został bogiem sztuki lekarskiej, której nauczył się od centaura Chirona. Pogłębiając swe praktyki zaczął wskrzeszać zmarłych. Rozgniewany Zeus zabił go piorunem, bo obawiał się skutków jego poczynań.


MUZY


Muzy były córkami Zeusa i Mnemosyne. Było ich dziewięć. Mieszkały na szczytach gór Helikonie i Parnasie. Każda z nich opiekowała inną dziedziną sztuki;

Kaliope - pieśnią bohaterską (trzymała w ręku rylec i tabliczkę do pisania),

Erato - pieśnią miłosną (gra na małej cytrze),

Klio - historią (trzymała w dłoni zwój pergaminu),

Euterpe - liryką (grała na flecie),

Taleja - komedią (trzyma w ręku maskę komiczną),

Melpomena - tragedią (trzyma w ręku maskę tragiczną),

Terpsychora - tańcem (trzyma wielką lirę),

Urania - astronomią (dźwiga w ręku globus astralny),

Polihymnia - hymnami i pieśnią pobożną (chodziła ukryta w głębokiej zasłonie).


BOGOWIE KRÓLESTWA MORZE I KRÓLWSTWA PIEKIEŁPosejdon - był synem Kronosa i Rei. Był bogiem wszelkich wód i istot wodnych, wysp i trzęsień ziemi. Był też bogiem koni, w księżycowe noce galopował po niebie. Mieszkał na dnie morza egejskiego w pięknym, podwodnym pałacu wraz z żoną nimfą wodną Amfitryną.

Amfitryna - była córką boga wodnego Okeanosa. Piękna nimfa wodna była wybranką serca Posejdona. Amfitryna miała wspaniały dwór, większy nawet od dworu Hery.

Hades - był synem Kronosa i Rei. Uważany był za boga posępnego i strasznego ale sprawiedliwego. Rządził duszami zmarłych wraz z żoną Persefoną. Był bogiem świata podziemnego i dwóch państw zmarłych: Tartaru - świata złoczyńców i Pól Elizejskich - świata ludzi prawych. Jego imię oznaczało - niewidzialny.

Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

121 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-02-11
Ano greckich bogów było na pewno więcej, ale to jest zdaje się artykuł przekrojowy. Nie każemy chyba wypisywać autorowi wszystkich, zwłaszcza, że o części mało wiemy.

Do autora: skoro wymieniłeś Muzy, czemu nie ma Erynii? Też ważne osóbki.
Użytkownik


Dodano: 2007-02-14
Oczywiście, że bogów było więcej. Wydaje mi się, że artykuł został napisany dość szybko i bez dbałości o szczegóły. Wszystko jest takie...podręcznikowe. Czyta się gładko, ale nie wynosi się dodatkowej wiedzy, której można by szukać na podobnych stronach.
Ale nikomu nie każę pisać elaboratu o wszystkich bogach Grecji. Po prostu - więcej pasji, drogi autorze, a artykuł byłby o wiele ciekawszy i zafascynowałby nie tylko początkujących mitomanów.
Użytkownik


Dodano: 2007-04-08
Też mi tu brakuje erynii.
Zresztą ludzie, przecież to jest PRZEGLĄD bogów. Jak przegląd to przegląd, mniej treści, więcej wyliczanki. Mi tam siem podoba. ^^Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.