Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plSiedem cudów świata na monetach

2006-10-08 | Autor: Wojciech Bogdański3. Posąg Zeusa olimpijskiego


Posąg Zeusa

Został wykonany w chryzelefantynie po roku 430 p.n.e. Zaliczany przez starożytnych Greków do cudów świata, ogromny posąg o wysokości ok. 12 m. Wykonany za pomocą tzw. techniki chryzelefantyny: zbudowany z drewnianych desek przymocowanych do wielkiego drewnianego rusztowania, pokryty kością słoniową (tors boga) i złotem (jego szata).
Wyobrażał siedzącego na tronie Zeusa w płaszczu i wieńcu oliwnym, ze statuetką Nike na prawej dłoni i berłem w lewej - symbol jedności cywilizacji greckiej. Zniszczony został w 426 lub 465 roku n.e.
Podczas prac wykopaliskowych stwierdzono, że jego rozmiary odpowiadały rozmiarom świątyni. Z jej pomiarów można wyliczyć wielkość posągu Zeusa - był siedmiokrotnie większy od człowieka. Posąg ten zaginął bez śladu. Rzekomo rzeźba ta została zabrana przez Bizantyjczyków, ale w Bizancjum nic potem nie słyszano o tym dziele i jego losach.

Posąg Zeusa na monecie

Macedonia, Filip III: AR Tetradrachma. Aw. Głowa młodego Filipa III jako Herkulesa w skórze lwa w prawo. Rev. BAZILEOZ FILIPPOY, Zeus siedzący na tronie w lewo, na wyciągniętej prawej ręce orzeł, lewa oparta na długim berle (scepter). Sear 6749:


4. Latarnia morska na Faros

Latarnia morska

Została zbudowana ok. 280 p.n.e. - 279 p.n.e. na podstawie planów architekta Sostratosa i na polecenie Ptolemeusza I, ukończona podczas rządów jego syna Ptolemeusza II. Możliwe, że pomysłodawcą budowy latarni był sam Aleksander Macedoński.
Latarnia znajdowała się na przybrzeżnej wysepce Faros, która mając sztuczne połączenie ze stałym lądem poprzez Heptastadion, stanowiła część wejścia do portu w Aleksandrii w Egipcie. Latarnia zwieńczona była kopułą wspartą na ośmiu kolumnach. Na niej ustawiony był posąg Posejdona o wysokości około 7 m. W tamtych czasach była to najwyższa budowla na ziemi o podstawie mniejszej od jej wysokości. Latarnię dość dokładnie opisał arabski geograf i podróżnik z XI wieku - Abu Abdallah Mohammed Edrisi. Jej wizerunek zachował się też na monetach i malowidłach. Nazwisko architekta jest znane dzięki zachowanej pod starożytnym tynkiem inskrypcji: "Sostratus, syn Deksyfanesa, poświęcił tę budowlę bogom ocalenia, w imieniu wszystkich tych, którzy żeglują po morzach", którą najprawdopodobniej zostawił sam budowniczy w tajemnicy przed królem.
Wieża (wys. 120-135 m) o trzech kondygnacjach, najniższa kwadrat, następnie ośmiokąt, ostatni cylinder. Szeroka okrągła rampa wiodła na szczyt, gdzie zapalano ogień widoczny z odległości ok. 50 km. Prawdopodobnie już w II wieku runęła najwyższa część latarni. W IX wieku jej dolna część została zaadaptowana na meczet o nietypowej orientacji - wzdłuż osi północ-południe. Latarnia uległa uszkodzeniu przez trzęsienia ziemi w latach 1303 i 1323, wieża została ostatecznie zniszczona przez trzęsienie w 1375 roku. Od XV w. na jej ruinach powstał fort Kaitbaj. Obecnie na fundamentach latarni znajduje się Muzeum Morskie.Latarnia morska na monecie

EGIPT, Aleksandria, Antoninus Pius (138-161 n.e.). AE hemidrachma (10.39 g), bita w latach 144-5. Av: Popiersie Antoninusa Piusa w wieńcu laurowym w prawo. Rev: Latarnia morska w Faros, data L-H po bokach. Antoninus Pius - Milne 1841.Latarnia morska na monecie

EGIPT, Aleksandria, Hadrian AE Drachma. Rok 18 = 133-4 n.e. Av: Popiersie Hadriana w wieńcu laurowym i stroju w prawo. Rev: Izis Pharia krocząca prawo w kierunku latarni morskiej, trzymająca rozpostarty żagiel, data LIH na dole. Köln 1122, Dattari 1768. Hadrian - Milne 1460Latarnia morska na monecie

EGIPT, Alexandria. Hadrian AE28 Hemidrachma (11,95 g). Av: popiersie Hadriana w wieńcu laurowym w prawo. Rev: latarnia morska w Faros w Alexandrii.Strona : [ 1 ] [ 2 ]


Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

5 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-04-08
Cóż, to nie artykuł o cudach świata ogółem, tylko o cudach świata na monetach. A utrwalone zostały tylko cztery.
Ale popieram, że ciekawie byłoby przeczytać obszerny artykuł o wszystkich tych cudownościach, którymi nas uraczono...kiedyś. ;)
Użytkownik


Dodano: 2007-08-27
Szkoda,że tylko 4. Dobrze,że jest Latarnia z Faros. Mam tylko 1 zastrzeżenie:Dawniej określało się Aleksandria przy Egipcie. Dzięki za artykuł.
Użytkownik


Dodano: 2008-02-19
O siedmiu cudach świata starożytnego miałam wczoraj na historii.Uważam,że Domus Aurea wraz z posągiem Nerona kolosa powinien byc do nich zaliczany.No a najbardziej powaliła mnie latarnia na Faros xD
Gość


Necia
Dodano: 2009-11-28
Można kupić takie monety???
Gość


razhell
Dodano: 2010-06-07
Necia, jakbyś je chciała kupić to zapłaciłabyś prawdziwe krocie za jedną sztuke... :D

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.