Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl


XX wiek



Najnowsze biografie




Najnowsze artykuły



Matura WOS 7. Problemy polskiego społeczeństwa

Wymagane pojęcia Rozpoczniemy od poznania przesłanek transformacji Przesłanki transformacji - Transformacja to skomplikowany, obejmujący całość życia społecznego, gospodarczego i politycznego proces zmian, dokonujący się na skutek upadku określonego systemu politycznego i przejścia do innego. Przykładem może być ciąg przemian jakie zaszły w latach 80-tych. Po obaleniu systemu komunistycznego tak w Europie jak i w Polsce rozpoczął się proces odnowy państw demokratycznych. Polska weszła w okres transformacji z wielkimi . . .



Matura WOS 6. Struktury i konflikty społeczne

Opis wymaganych pojęć Społeczeństwo jest dużą zbiorowością składającą się z różnych elementów. Struktury społecznej nie tworzą jednostki, ale wiele zbiorowości i grup społecznych powiązanych różnymi relacjami. Temat zaczniemy zatem od znajomości terminu struktura społeczna Struktura społeczna - Struktura społeczna to zbiór elementów tworzących społeczeństwo oraz relacje między nimi. Innymi słowy jest to taki układ ułożenia elementów składowych, aby mogły one wykonywać swoje funkcje uzupełniając się i . . .



Matura WOS 5. Prawidłowości życia społecznego

Wymagane pojęcia W codziennym życiu dokonujemy często oceny rzeczy czy zjawisk, które nas otaczają. Oceny te mogą mieć związek z poczuciem estetyki (coś mam się podoba lub nie), dotyczyć ocen w kategoriach dobra czy zła lub też np. ocen w kategoriach przydatności - gdy oceniamy czy coś jest dla nas przydatne czy nie za bardzo. Oceny nasze dotyczą też postaw i zachowań innych ludzi. Każdy z nas niemal od urodzenia spotyka się z systemem nakazów i zakazów dotyczących zachowania. Te reguły dotyczące zachowania się człowieka to normy . . .



Matura WOS 4. Komunikowanie się w społeczeństwie

1. Opis wymaganych pojęć Zacznijmy od tego, że współegzystowanie z innymi ludźmi zmusza każdego z nas do wchodzenia z otoczeniem w różnorodne interakcje społeczne Interakcje społeczne - Interakcja społeczna to wzajemne oddziaływanie na siebie jednostek społecznych, najczęściej przy użyciu języka i innych kodów kulturowych. Jest to jedno z podstawowych pojęć socjologii. Interakcja jest takim działaniem społecznym, które wynika z orientowania się na innych ludzi i jest odpowiedzią na ich zachowania i działania. . . .



Matura WOS 3. Rodzina

Wymagane pojęcia Rodzina jest najstarszą i najbardziej rozpowszechnioną formą życia społecznego. Decydują o tym nie tylko względy emocjonalne, ale także względy społeczne i historyczne. Każdy z nas jest w sposób naturalny członkiem jakiejś rodziny. Rozpoczynając ten temat definiujesz rodzinę Rodzina - Rodzina - to podstawowa , mała grupa społeczna, stanowiąca najstarszą formę życia społecznego. Auguste Comte określił rodzinę jako grupę społeczną, na której opiera się społeczeństwo. jako grupę . . .



Matura WOS 2. Człowiek i społeczeństwo

1. Opis wymaganych pojęć Na początku musisz znać czynniki determinujące życie społeczne Czynniki determinujące życie społeczne - Do najważniejszych czynników determinujących życie społeczne zalicza się: -biologiczne (np. wyprostowana postawa ciała, silnie rozwinięty mózg, zdolność do celowej obróbki surowców i produktów czy też porozumiewanie się za pomocą mowy), - geograficzne: życie w określonym środowisku naturalnym, z którego człowiek czerpie środki do zaspokajania potrzeb np. klimat, rodzaj gleby czy żyjące . . .



Matura WOS 1. Prawa człowieka

1. Opis wymaganych pojęć Przede wszystkim musisz zapoznać się z pojęciem praw człowieka Prawa człowieka - Prawa człowieka to podstawowe normy przysługujące każdemu z nas, wynikające z samego faktu bycia człowiekiem. Są to prawa, które obowiązują i występują z wyłącznie w relacjach jednostki z władzą. i cechami praw człowieka Cechy praw człowieka - . U ich podstawy leży idea, iż my wszyscy w momencie narodzin nabywamy określone prawa z samego faktu, iż jesteśmy ludźmi - jak chociażby . . .



Chiny w czasie rządów Mao Tse-tunga

Okres po upadku cesarstwa Qingów był w Chinach czasem niepokojów, wielkich buntów oraz wojen wewnętrznych między różnymi frakcjami politycznymi, a później i z okupacją japońską. W końcu władzę udało się przejąć komunistom Mao Tse-tunga. Człowiek ten, niezależnie od oceny moralnej jego postępowania, stał się wyznacznikiem dziejów Chin. Przymusowa kolektywizacja rolnictwa, zaowocowała głodem, który pochłonął wiele milionów ofiar. Dodatkowo trwała krwawa walka z przeciwnikami komunizmu oraz wojny zewnętrzne, jak ta w Korei. Wedle . . .



Inne oblicze postkolonializmu

Jak pisze E. Domańska studia postkolonialne są jednym z najważniejszych zagadnień współczesnej humanistyki. Istotnie, jako obszar badań są one niezwykle rozległą dziedziną, nie tylko związaną z szeregiem procesów historycznych, ale też udzielającą odpowiedzi na wiele pytań bezpośrednio tych procesów dotyczących. Niniejszą pracę autor poświęcił zagadnieniu nacjonalizmu w państwie postkolonialnym i kreowaniu wspólnoty narodowej. Zdaniem autora jest to szczególnie interesujące zagadnienie ze względu na swoją ciągłą . . .



Grudzień 1970

Wojsko polskie i jego rola w grudniu 1970Pacyfikacja robotników, dramat społeczeństwa polskiego według ówczesnej propagandy nazywany był wypadkami grudniowymi lub wydarzeniami grudniowymi. Mimo upływu 44 lat od tych wydarzeń wiedza na ten temat nie jest pełna. Nie mamy też jednoznacznie zdefiniowanego motywu wystąpień, czy miały one charakter jedynie ekonomiczny czy polityczny i narodowo-wyzwoleńczy. Ówczesna władza też miała z tym problem co mogło wpłynąć na rażące błędy w dostosowaniem środków zaradczych i zażegnania tragedii. . . .



Strona 2 z 3 : << 1 2 3 ... 3 >>


Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.