Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl


Starożytność



Najnowsze biografie




Najnowsze artykuły



Agoge - spartańska szkoła życia

Agoge - nazwa systemu wychowania spartańskiego organizowanego przez państwo. Znaczenie etymologiczne słowa to "prowadzenie konia"(agogeus znaczy lejce). Termin, którym określano rozciągnięty w czasie rytuał przejścia chłopca z dziecięctwa do świata mężczyzn. Spartańskie agoge wzorowane było na instytucjach starożytnej Krety, które polegały na łączeniu chłopców w grupach rówieśniczych. Celem agoge było przede wszystkim kształtowanie dyscypliny i umiejętności życia w . . .



Bitwa pod Bibrakte

W 59 r. p.n.e. Juliusz Cezar został mianowany namiestnikiem Galii Przedalpejskiej i Galii Narbońskiej na okres 5 lat. Jego zadaniem była ochrona tych prowincji oraz umacnianie rzymskich wpływów pośród plemion galijskich w regionach formalnie niezależnych od republiki. Już wkrótce nowy namiestnik i jego legiony mieli stanąć w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa. Wędrówka Helwetów Helweci byli jednym z najbardziej wojowniczych plemion galijskich. Lud ten żył na terenach dzisiejszej północnej Szwajcarii. Ubogie ziemie pośród gór . . .



Medycyna w starożytnym Egipcie

Źródła dotyczące medycyny egipskiej W starożytnym Egipcie medycyna miała charakter zarówno magiczno-religijny, jak i empiryczno-racjonalny. Wiara w ozdrowieńczą moc bogów skłaniała ludzi do odwiedzania świątyń Tota, Ptaha, Apisa, bogiń Izydy i Sachmet oraz szukania pomocy u kapłanów. Natomiast konkretne dolegliwości zmuszały do korzystania z porad lekarzy. Przez wieki jedynymi źródłami dostarczającymi informacji na temat Egiptu starożytnego i jego medycyny były wiadomości przekazane nam przez Herodota, egipskiego . . .



Igrzyska w starożytnej Grecji

Igrzyska - greckie zawody sportowe, które już w starożytności stanowiły obiekt fascynacji i wielkiego zainteresowania swoich twórców. Dla Greków były czymś bardzo szczególnym, a i dziś wzbudzają wielkie emocje. Wiele greckich malowideł i rysunków na naczyniach przedstawia starożytnych zapaśników i sportowców w czasie rywalizacji w różnych dziedzinach. Główne igrzyska greckie miały charakter uroczystości ogólnonarodowych. Najbardziej zanymi zawodami są igrzyska olimpijskie, ale nie są one jedynymi. W starożytnej Grecji odbywały się . . .



Falanga macedońska

„Potrzeba matką wynalazku”. Powiedzenie to doskonale opisuje przyczyny powstania jednej z najsłynniejszych i najgroźniejszych formacji wojskowych starożytności – macedońskiej falangi. Król Macedonii Filip II (382 – 336 p.n.e.) miał wielkie plany. Marzył o zdobyciu dominacji w Grecji. Jednak aby je urzeczywistnić musiał najpierw zmodernizować swój zacofany dotąd kraj. Zmian wymagało prawie wszystko – również armia, posiadająca dobrą kawalerię, ale bardzo słabe wojska piesze. Macedońscy chłopi tworzący piechotę byli . . .



Mity greckie w literaturze i sztuce

Danaidy napełniające nieustannie dziurawą beczkę W swojej pracy chciałabym przybliżyć znaczenie i rolę jakie pełnią mity greckie w twórczym dorobku ludzkości. Zagadnienie relacji między mitami greckimi a literaturą i sztuką jest bardzo rozległe. Na początek zacznę od odpowiedzi na podstawowe pytanie: czym jest mit? Mit - jest to opowieść sakralna stanowiąca fundament wierzeń w religiach naturalnych; w . . .



Horacjusze i Kuriacjusze

Jedną z bardziej znanych historii z początków państwa rzymskiego jest legenda o Horacjuszach i Kuriacjuszach. W VII w. p.n.e. Rzymem miał władać Tullus Hostyliusz. Był to człowiek o bardzo wojowniczej naturze, który pragnął podporządkować sobie sąsiadów. Wkrótce znalazł się pretekst do wojny z Alba Longa. Pasterze z tego miasta i z Rzymu oskarżali się nawzajem o kradzież bydła. Tą z pozoru nieważną sprawą zajęli się władcy obu miast, wysyłając poselstwa z żądaniami odszkodowania. Tullus Hostyliusz znalazł sprytny sposób, jak . . .



Starożytne olimpiady

Pomysł zorganizowania wielkich zawodów sportowych dla atletów z różnych krajów, urzeczywistniony w 1896 r. nie był czymś zupełnie nowym. Pierre de Coubertain nawiązał do tradycji starożytnych olimpiad, w których Grecy rywalizowali aby zaprezentować swą sprawność i oddać cześć Zeusowi. Legendarne początki i historyczny koniec Zwyczaj urządzania igrzysk w Olimpii był tak dawny, że już dla starożytnych jego początki były niejasne i ginęły w mrokach dziejów. Grecy starali się wytłumaczyć je mitycznymi opowieściami. . . .



Rzymski system liczbowy

Wśród niezliczonych rzeczy, które odziedziczyliśmy po starożytnych Rzymianach, znajduje się również sposób zapisywania liczb. Choć cyfry rzymskie zostały wyparte z codziennego użytku przez mniej skomplikowane arabskie, to wciąż zwyczajowo stosuje się je w pewnych sytuacjach. Dobrze jest znać rzymski system liczbowy, warto też prześledzić interesującą historię jego powstawania. Początki rzymskiego systemu liczbowego sięgają zapewne VI – V w. p.n.e. Rzymianie przejęli wtedy cyfry od wysoko rozwiniętej cywilizacji Etrusków i . . .



Skąd się wzięła swastyka

Swastyka jako symbol słońca lub ognia jest znana od bardzo dawna, szczególnie na dalekim Wschodzie. Bywała symbolem bogiń, a więc płodności. Swastyka z ramionami skierowanymi w lewo jest znakiem nocy i magii, emblematem straszliwej hinduskiej bogini Kali.Swastyka występuje jednak na całym świecie od pradawnych czasów. Jedno z najstarszych malowideł z motywem swastyki pochodzi z paleolitu – ma więc około 10 000 lat. Swastykę odkrywano w znaleziskach z późnego neolitu na Bliskim Wschodzie, w późniejszych w Babilonie i u Hetytów. W epoce . . .



Strona 9 z 19 : << 1 ... 6789 101112 ... 19 >>


Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.