Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plStarożytne olimpiady

2007-10-23 | Autor: Piotr Radziejewski
Keles – wyścigi konne. Rozgrywane od 33. olimpiady (648 r. p.n.e.). Zawodnicy ścigali się na wierzchowcach na tym samym hipodromie, co rydwany. Ten sam był również dystans – 12 okrążeń, czyli ok. 9240 m. Konie wierzchowe także nie miały podków. Strzemiona nie były znane w starożytności, więc jeźdźcom zdarzały się czasem niebezpieczne upadki. Ciekawy jest przypadek niejakiego Fejdolasa. Spadł on z konia, ale wierzchowiec ruszył dalej i sam dobiegł do mety, wyprzedzając resztę. Fejdolas został ogłoszony zwycięzcą!

Wyścig na wierzchowcach – jeźdźcy nie mają siodeł ani strzemion


Synoris – wyścigi dwukonnych rydwanów. Wprowadzono je na 93. olimpiadzie (408 r. p.n.e.). Dystans był mniejszy niż dla zaprzęgów czterokonnych i wynosił 8 okrążeń, czyli ok. 6160 m.

Tetrippon polikon – wyścigi rydwanów zaprzężonych w cztery źrebaki. Po raz pierwszy rozegrano je na 99. olimpiadzie (384 r. p.n.e.). Ścigano się na dystansie mniejszym niż w przypadku zaprzęgów z dorosłymi końmi – wynosił on ok. 6160 m (8 okrążeń hipodromu).

Polon keles – wyścigi na źrebakach. Odbywały się od 128. olimpiady (268 r. p.n.e.). Ścigano się na 8 okrążeniach (6160 m).

Polon synoris – wyścigi rydwanów zaprzężonych w dwa źrebaki. Konkurencja dodana na 131. igrzyskach (256 r. p.n.e.). Dystans wynosił 6160 m (8 okrążeń).

Apene – wyścigi powozów zaprzężonych w dwa muły. Wprowadzono je na 70. olimpiadzie (500 r. p.n.e.), a odwołano na 84. (444 r. p.n.e.). Nie znamy szczegółów związanych z tą konkurencją. W każdym razie nie była zbyt widowiskowa i z tego powodu wycofano ją z programu igrzysk.

Kalpe – wyścigi na klaczach. Rozgrywane od 71. (496 r. p.n.e.) do 84. (444 r. p.n.e.) olimpiady. Na ostatnim okrążeniu jeźdźcy zeskakiwali z klaczy i biegli trzymając je za uzdy. Ta dziwaczna konkurencja nie zyskała uznania i usunięto ją z igrzysk wraz z apene.


Olimpijski stadion i hipodrom


Olimpia była jednym z najsłynniejszych miast Hellady. Wznosiła się tam wielka świątynia Zeusa, a w niej jeden z cudów świata – oszałamiający posąg władcy bogów wykonany z kości słoniowej i złota. Ta i inne budowle sakralne stanowiły jednak tylko część okręgu zwanego Altis. Znajdowały się w nim również miejsca niezbędne dla organizacji igrzysk – palestra, czyli miejsce ćwiczeń atletów, stadion oraz hipodrom. Olimpia została zrujnowana przez wielkie trzęsienie ziemi w VI w. n.e., ale pozostałości wielu budowli można oglądać do dziś.

Pozostałości palestry w Olimpii


Bieżnia na stadionie była prosta i miała długość 600 stóp, czyli ok. 192 m (dystans ten nazywano stadionem). Zrobiona była z gliny pokrytej warstwą piasku. Linią startową był kamienny próg z wgłębieniami, w których biegacze mogli oprzeć stopy. Podzielony był na 20 stanowisk. Takie same miejsca startowe znajdowały się na drugim końcu bieżni i były wykorzystywane w dłuższych biegach, w których pokonywano więcej niż jedną długość stadionu. Przed zawodnikami rozciągnięty był sznur, który usuwano, dając znak do startu. Poza biegami na stadionie olimpijskim odbywały się też sporty walki, rzuty oraz skok w dal. Stadion nie miał prawdziwych trybun, był otoczony zwykłym ziemnym nasypem, na którym siadali lub stali widzowie (mogło ich się tam zmieścić nawet 40 000). Dla sędziów wydzielone było specjalne miejsce, w pobliżu znajdował się też ołtarz Demeter.Stadion w OlimpiiMiejsce dla sędziów na stadionie.Liczne konkurencje hippiczne wymagały specjalnego toru dla wyścigów rydwanów i wierzchowców. Niestety, w przeciwieństwie do stadionu, archeologom nie udało się go zlokalizować i możliwe, że wszelkie ślady po nim uległy zniszczeniu. O wyglądzie hipodromu możemy więc dowiadywać się tylko z antycznych opisów, np. Pauzaniasza. Tor wyścigowy miał urządzenie startowe ze stanowiskami ustawionymi w kształcie trójkąta, z którego kolejno wypuszczano powozy – najpierw te u jego podstawy, później te u wierzchołka. Na końcu toru prawdopodobnie znajdowała się kolumna, wokół której zakręcano. Jedno okrążenie miało długość ok. 770 m. Tor był dość szeroki, aby ułatwić mijanie się, bo w niektórych wyścigach brało udział aż 40 dużych czterokonnych rydwanów.Strona : [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ]


Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

21 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-10-24
podziękowania dla Pontifex
bardzo przydało mi się na historii [6]
Redaktor


Dodano: 2007-10-24
Miło mi :) Cieszę się, że moja praca Ci pomogła.
Redaktor


Dodano: 2008-03-29
Bradzo interesujący i obszerny artykuł. Wiele ciekawych uwag. Praca jest napisana świetnie, bardzo dobrze sie ją czyta. Pogratulować autorowi! Oby dużo więcej takich tekstów wychodziło spod jego pióra! Życzę powodzenia przy następnych pracach. :)
Użytkownik


Dodano: 2008-04-20
Czemu zawsze igrzyska w Delfach, Nemei i Istmii są pomijane?
Gość


Achelobarbus
Dodano: 2009-11-05
W rzeczy samej praca zawiera wiele informacji głęboko wyszperanych i ujętych w sposób zwiężły, a jednocześnie jasny i ciekawy. Pozostaje tylko jedna otwarta kwestia: któż był on Pelops, wspomniany jako odbiorca ofiar dnia drugiego? Z wyrazami szczerego szcunku dla naukowego zacięcia autora, Achelobarbus spod śląskiego Olimpu.
Gość


nessie
Dodano: 2009-12-15
hmm.. co by tu dodać ...raczej nic śietna praca ale takie pytanko są jacyś znani sportowcy starożytni
-----
Redaktor


Dodano: 2009-12-16
Jedni ze znanych sportowców starożytnych:
Kyniska, Nikokles z Tarentu, Koroibus z Elis, Pizydorus, Leonidas z Rodos, Herodos z Megary, Milon z Krotony, Filip II Macedoński.
Gość


gowawka
Dodano: 2010-03-10
Naprawdę świetne opracowanie - może trzeba wydać to w formie książkowej?Skorzytałam na lekcję polskiego dla dzieci w klasie V aby przybliżyć im dawną olimpiadę. Nie omieszkam podać adresu strony.Brawo!
Użytkownik


Dodano: 2010-04-06
A skąd masz te reprodukcje greckich waz i kto je stworzyl bo przydaloby mi sie to na prezentacje maturalna:)?????
Gość


Agnieszka
Dodano: 2010-04-07
Piszę prace na temat sportu w starozytnym rzymie. Może mogłbyś mi polecić książki, które były by pomocne, oczywiście skorzystam też z twojego artykułu:p
Gość


Aniela
Dodano: 2011-01-13
w tresci zadania mialam wypisz różnice miedzy stadionami w starożytności a współcześnie POMÓŻCIE
Gość


mieczysław
Dodano: 2011-08-20
Józef Flawiusz podaje,że Hirkan objął panowanie w trzecim roku sto siedemdziesiątej siódmej olimpiady. Który to jest rok?
Gość


ania
Dodano: 2011-10-17
czy jest możliwość podania literatury?
Gość


Arek7043
Dodano: 2011-11-29
Cześć mam nadzieję, że mi pomożesz, bo muszę odrobić lekcje; jaka była ostatnia data igrzysk w starożytności?
Gość


kana
Dodano: 2011-12-05
Dziękuję za świetne opracowanie!
Gość


Gość
Dodano: 2012-01-17
Praca bardzo ładnie napisana i obszerna bardzo mi pomogła:)
Gość


Mit szukaczka
Dodano: 2012-03-14
Bardzo ciekawy artykuł i świetnie się go czyta. Trochę pościągane, ale niezłe, niezłe gratuluję pisarzowi.
Gość


Gość
Dodano: 2012-04-14
Bardzo ciekawy artykuł i świetnie się go czyta. Trochę pościągane, ale niezłe, niezłe gratuluję pisarzowi.
Gość


Histrtyczka
Dodano: 2012-10-17
Dzięki, przeczytałam, skorzystałam - lekkie pióro to dar, warto go rozwijać, szczególnie jeśli towarzyszy temu jakaś pasja....a tu się ją czuje. Powodzenia w dalszym odkrywaniu dziejów świata. H.
Gość


olgi24.vip.pl
Dodano: 2012-11-20
Bardzo dobra praca. Naprawdę dużo mi pomogła, ponieważ w internecie jest wiele sprzecznych informacji, a znalezienie wiarygodnego źródła jest bardzo trudne i zabiera wiele czasu. Uważam że to rzeczywiście dobra praca. Wszystkie informacje w jednym miejscu i zwięzłej treści. Dziękuje, gratuluję i pozdrawiam.
Gość


Iron13
Dodano: 2012-11-23
Wielkie dzięki, twój artykuł bardzo mi pomógł, mój referat jest teraz ciekawszy. Pozdrawiam. :)

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.